728-90 World Art day2a.jpg.jpg

299. Müzayede Çağdaş Sanat Eserleri | Artam Antik A.Ş.

109.152 izlendi

299. Müzayede 

Çağdaş Sanat Eserleri

17 Mart 2018

Artam Antik A.Ş.

 

Artam Antik A.Ş. 17 Mart 2018 Cumartesi günü gerçekleştireceği “Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi” ile başyapıt eserleri sanatseverlerle buluşturuyor. 

 

Türkiye’nin en değerli çağdaş sanatçılarının yer aldığı müzayedede Erol Akyavaş, Fahrel Nisa Zeid, Burhan Doğançay, Mübin Orhon, Nejad Melih Devrim, Ferruh Başağa, Ömer Uluç, Adnan Çoker ve Orhan Peker gibi önde gelen sanatçıların tabloları satışa sunuluyor. 

 

Çağdaş Türk sanatı müzayede rekorunu kıran usta sanatçı Erol Akyavaş’a ait görkemli bir eser. “Delenda est Chartago” isimli,  görkemli tablo 1981 tarihli ve tuval üzerine yağlıboya. Erol Akyavaş’ın mimari ve tarihsel izlerini taşıyan dengeli kompozisyonu ile görenleri hayran bıraktıran eser 500,000 TL açılış fiyatı ile müzayedeye çıkacak.  M.Ö. 2. Yüzyılda Romalı devlet adamı Marcus Cato’nun ünlü “Kartaca Yıkılmalı” sözü ve fikri sonunda düşen Kartaca şehrini konu alan eser 1982 yılında Berlin Ubersee Müzesinde sergilenmiş. Eser için Galeri Nev’in sahibi Haldun Dostoğlu “Sanatçının mimari ve entelektüel yönünü yansıttığı, İslami motiflere geçmeden önce çalıştığı en önemli eserlerinden biridir” diyor.  Tarihsel, geometrik ve soyut imgelerin sonsuz bir derinlik içinde tuvale yayılarak Roma imparatorluğunu sembolize eden büyük gölgenin altında toplandığı kompozisyon sanatçının en değerli eserleri arasında gösteriliyor. Müzayedede ayrıca Erol Akyavaş’ın “Karahisari”, “Çadırlar”  ve “Oda” isimli özel eserleri yer alıyor. 

Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Çağdaş Türk resminin en önemli ismi Fahrel Nissa Zeid’in ünlü eseri “Halil Efendi” ilk kez müzayedeye çıkacak. En son İstanbul Modern Zeid retrospektifinde 2006 yılında sergilenen eser 350,000 TL açılış fiyatına sahip. Türk resminin  Paris’deki en önemli temsilcilerinden Mübin Orhon’un 1963 tarihli soyut çalışması, Selim Turan’ın başyapıt niteliğinde eserleri, Burhan Doğançay’ın “Duvarlar” ve “Kurdeleler” konulu eserleri, Ömer Uluç’un dört görkemli tablosu da satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor. Adnan Çoker retrospektif niteliğinde bir seçki ile müzayedede yer alırken, Abdurrahman Öztoprak ve Komet imzalı aykırı eserlerde satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor.

 

Abidin Elderoğlu, Zeki Faik İzer, Cevat Dereli, Mehmet Güleryüz, Avni Arbaş, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi değerli sanatçıların da eserleri koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor. Füreya Koral, Cihat Burak, Alev Ebuzziya imzalı seramik çalışmalar ilk kez müzayedede satışa sunuluyor.  Müzayedede güncel sanatçılar için de özel bir bölüm hazırlanmış; Azade Köker, Kemal Önsoy, Kezban Arca Batıbeki, Haluk Akakçe, Ekrem Yalçındağ, Burcu Perçin, Resul Aytemur gibi önemli sanatçıların aykırı eserleri müzayedede ilk kez satışa sunulan eserler arasında.

 

Satışa sunulacak eserler  5 – 17 Mart tarihleri arasında Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. Olgaç Artam tarafından yönetilecek müzayede 17 Mart Cumartesi saat 15:00 ‘de Antik Palace’da www.artam.com sitesinden  online kataloglar ve (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.

 

Müzik: MüzikotekBENZER VİDEOLAR

ART BLOG