5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg
2016'ya Damgasını Vuran 15 Sergi!

2016'ya Damgasını Vuran 15 Sergi!

8 B izlenme  
16.12.2016
ARTtv arşivinde yer alan, 2016 yılı içerisinde öne çıkan ve unutulmayacak
15 sanat etkinliğini sizin için seçtik!
 

3.Tasarım Bienali | Biz İnsan Mıyız? | Galata Özel Rum İlköğretim Okulu
3. İstanbul Tasarım Bienali, “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde gerçekleşti. “İnsan”ın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen bienali, Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, ARTtv'ye anlattı.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/3tasarim-bienali-biz-insan-miyiz-galata-ozel-rum-ilkogretim-okulu

 

25/25 Ekav'da Geçmişten Bugüne | Ekavart Gallery 

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV), sanat ortamımızın geleceğini hem sanat öğrencilerine burslar sağlayarak, hem de çeşitli kültür-sanat projelerini hayata geçirerek 25 yıldır destekliyor. Sanata olan bu benzersiz katkı, 2000 yılından beri farklı alanlardan ve kuşaklardan görsel sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapan EKAVART GALLERY ile güçleniyor. EKAV’ın kuruluşunun 25. yılı nedeniyle Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstelendiği sıra dışı karma sergi 25 / 25, EKAVART GALLERY de kendi çalışmalarını daha önce solo veya karma sergilerde sanatseverlerle buluşturan 25 sanatçıyı bir araya getirerek, vakfın geçmişini ve bugününü yansıtıyor.
Not: Sergi 10 Ocak 2017 tarihine kadar görülebilir.
 

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/2525-ekavda-gecmisten-bugune-ekavart-gallery

 

Azade Köker | Her Yerde, Hiçbir Yerde | Zilberman Gallery

Azade Köker, Zilberman Gallery'de yer alan dördüncü kişisel sergisi Her Yerde, Hiçbir Yerde'de her geçen gün daha da bulanıklaşan, anlamını yitiren sınırlar üzerinden, güncel sosyo-politik ortamdaki bireylerin zorunlu ya da gönüllü yer değişimine ve bu durumun sonuçlarına odaklandı. “Ormanı göremiyorum ağaçlardan,” diyen Köker, doğayı betimlediği çalışmalarında, sınırları belirsiz doğal mekanlar ve yakında anlamını kaybedeceğine inandığı politik sınırlar üzerinden sınırsızlığı vurguladı.


http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/azade-koker-her-yerde-hicbir-yerde-zilberman-gallery

 

The Art Of Banksy | Global Karaköy
 Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon "The Art of Banksy” dünya prömiyeri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Global Yatırım Holding’in kültür sanat hayatına kazandırdığı Global Karaköy binası da kapılarını ilk kez bu sıra dışı sergiyle sanatseverlere açtı. Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız”, “Gül Şimdi”, “Hizmetçi” gibi en bilindik eserlerinin de bulunduğu toplam 86 eser ziyaretçiyle buluştu.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/the-art-of-banksy-global-karakoy

 

Bubi | Dönemler | AKS
Dünyada eserleri en çok satılan sanatçılar arasında yer alan Bubi’nin; kafeslerden, adak ağaçlarından, kilimlerden ve halk resimlerinden esinlenerek ürettiği dönem eserleri Akasya Kültür Sanat'ta sanatseverle buluştu. Bubi'nin yirmiyi aşkın döneminden seçilen 100'ü aşkın resim, rölyef ve heykelleri sergide yer aldı.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/bubi-donemler-aks

 

Camilo Guevara March | TABÙ | Piramid Sanat
Devrimci Lider Che Guevara'nın oğlu, Kübalı sanatçı Camilo Guevara March, fotoğraf ve enstalasyonu birleştirdiği yeni serisiyle Piramid Sanat'ta yer aldı. Kadın bedeninin ve kimliğinin gizemini, fotoğraf ve enstalasyonun işbirliği ile karşımıza çıkaran TABÙ sergisi, tahmin edilenin ötesinde dikkat çekici bir sunumla karşımıza çıktı ve büyük ilgi gördü.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/camilo-guevara-march-tab-piramid-sanat

 

Collectors' Stories | Contemporary İstanbul 16
Kasım ayında 11. kez düzenlenen Contemporary Istanbul bu yıl bir ilke imza attı. Collectors’ Stories adı verilen 1.500 m2’yi aşan bir alanda, Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan, 120 eseri bir araya getirildi. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayan sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü de tartışmaya açtı. Farklı duruşları, tercihleri ve koleksiyonları bir araya getiren olan proje, birliktelik ruhunu canlandırmayı amaçlarken yeni nesil sanat koleksiyonerleri için de adeta bir yol haritası çizdi.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/collectors-stories-contemporary-istanbul-16


Devrim Erbil | Titreşimlerin Büyüsü | Ekol Sanat Galerisi İzmir

İzmir’de yer alan Ekol Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Resim Sanatına özgün tarzıyla imzasını atan Devrim Erbil’in “Titreşimlerin Büyüsü” isimli sergisi İzmir, Ekol Sanat Galerisi'nde yer aldı. 2013 yılında sanat alanındaki faaliyetlerine başlayan ve ilk sergisinde Devrim Erbil gibi büyük bir ustayı İzmirli sanatseverlerle buluşturmayı başaran Ekol Sanat Galerisi, sanatçıyı bir kez daha ağırlamanın onurunu yaşadı.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/devrim-erbil-titresimlerin-buyusu-ekol-sanat-galerisi-izmir

 

Digital Revolution | Zorlu PSM

Avrupa’nın en değerli sanat merkezlerinden Barbican Centre’ın yarattığı Digital Revolution sergisi, Zorlu Holding’in ana sponsorluğunda, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde açıldı. Vestel’in de destekçisi olduğu sergi, Londra, Stokholm ve Atina’nın hemen ardından İstanbul’a taşındı. Zorlu PSM’nin yeni sergi alanı Sky Lounge’da yer alan Digital Revolution'ı ziyaret edenler bugüne kadar Türkiye’de gerçekleşmiş en kapsamlı teknoloji sergisine tanıklık etmiş oldular.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/digital-revolution-zorlu-psm
 

Heinz Mack | MACK. Sadece Işık ve Renk | Sakıp Sabancı Müzesi
 

Sakıp Sabancı Müzesi, “MACK. Sadece Işık ve Renk” Alman modernizminin öncülerinden Heinz Mack’ın 60 senelik uzun ve üretken kariyerini, 100’den fazla eser ile galerilerinde ağırladı. 20. yüzyıl ortası avangart sanat ağı ZERO kurucularından Alman sanatçı Heinz Mack’ın erken dönem eserlerinden yola çıkarak uzun ve üretken kariyeri boyunca ortaya çıkardığı resim, heykel ve kinetik sanat eserlerinden zengin bir seçki sunuldu. ARTtv arşivinde yer alan Heinz Mack ile röportajımızı linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
 

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/heinz-mack-mack-sadece-isik-ve-renk-sakip-sabanci-muzesi
 

Her Düşenin Kanadı Yoktur | Arter 

Arter'de yer alan ve sekiz sanatçıyı bir araya getiren “Her Düşenin Kanadı Yoktur” başlıklı serginin küratörlüğünü Selen Ansen üstlendi. “Yerçekimi” ve “ağırlık/vakar” kavramları etrafında geliştirilen “Her Düşenin Kanadı Yoktur” isimli sergi, düşme eylemini fiziksel bir düşüş, beceriksizlik ya da yetersizlikten kaynaklanan bir sonuç, veya kötü yazgının/lanetin getirdiği kaçınılmaz son gibi ilk çağrışımlarının ötesine geçerek ele aldı. Her şeyin her an düştüğü ve düşmeye devam ettiği fikrinden hareket eden sergi, bir toz zerreciğinin onu yere inmeye zorlayan kaderiyle dilimizin ucundan dökülüveren sözcüklerin kaderini birbirine bağlayan ortak bir koşula işaret ediyor ve maddesel olsun ya da olmasın her şeyi düşmeye zorlayan bu ortak zeminde, beklenmedik ile sıradan olanı birbirine bağlayan baş döndürücü bir hareketin üretici gücünü açığa çıkarmayı amaçladı.
 

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/her-dusenin-kanadi-yoktur-arter
 

İnci Eviner Retrospektifi | İçinde Kim Var? | İstanbul Modern
Levent Çalıkoğlu küratörlüğünde İstanbul Modern'de düzenlenen, İnci Eviner’in 1980’li yıllardan günümüze uzanan yaratım sürecini “İçinde Kim Var?” başlıklı retrospektifinde bir araya getirildi. Sanatçının desenden resme, videodan yerleştirmeye, fotoğraftan heykele uzanan zengin ifade arayışının gelişim ve dönüşümünü yansıtan sergi; toplumsal, politik ve sosyo-kültürel koşullar içerisinde kadın, toplumsal cinsiyet ve kimlik politikalarına dair farklı haller üzerine kendine özgü bir ifade alanı aralayıp, desen, resim, video, heykel, fotoğraf ve yerleştirmeyle sanatçının zengin imgeler dünyasına bir yolculuk imkânı sundu. Sergi 250.000 sanatsever tarafından gezildi.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/inci-eviner-retrospektifi-icinde-kim-var-istanbul-modern

 

4. Jameel Ödülü Sergisi | Pera Müzesi

Pera Müzesi, İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile paydaşı Art Jameel'ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü sergisini düzenledi. 4. Jameel Ödülü sergisinde, ödül kapsamında seçilen sanatçıların eserlerine yer verildi. Art Jameel tarafından desteklenen ve iki yılda bir verilen £25,000 değerindeki Jameel Ödülü’nün kazananı bu yıl ilk kez Victoria ve Albert Müzesi dışında bir müzede, Pera Müzesi’nde düzenlenen ödül töreniyle açıklandı ve 4. Jameel Ödülü Ghulam Muhammad'ın oldu.
Bu videoda sanatçı ile yapmış olduğumuz röportajı da izleyebilirsiniz.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/4-jameel-odulu-sergisi-pera-muzesi


Antik Anadolu'nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu | Arkas Sanat Merkezi
Arkas Sanat Merkezi'nde yer alan Türkiye’nin en önemli özel koleksiyonlarından biri olarak gösterilen Muharrem Kayhan Koleksiyonu, Arkaik Dönem’den Bizans Dönemi’ne, yaklaşık 300 adet obje ve 477 adet sikkenin yer aldığı sergi Antik Çağ’daki Anadolu’yu keşfetmek için önemli bir imkân sundu. Sergide, yerel buluntuların yanı sıra uluslararası piyasalardan ve zamanında yurt dışına götürülmüş, daha sonra yeniden Türkiye’ye geri kazandırılmış ve koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan sikkelerden 477 örnek yer aldı.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/antik-anadolunun-taniklari-muharrem-kayhan-koleksiyonu-arkas-sanat-merkezi

 

Oryantalizm | Antik Palace Sergi Salonu
 


 

Batı dünyasının doğu insanlarını, dinlerini, dillerini ve tarihlerini incelemesi anlamında kullanılan Oryantalizm aynı zamanda Batılıların İslam dünyasına bakışlarını yansıtır. Doğu'nun kapısı olarak bilinen İstanbul başta olmak üzere tüm Müslüman Akdeniz ülkelerini kapsamıştır. Edebiyattan güzel sanatlara kadar farklı alanlarda eserler veren Oryantalist sanatçıların geriye bıraktıkları en önemli eserler Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamını gösteren tablolardır.
Antik A.Ş.’nin 35. yıl etkinlikleri arasında gerçekleştirilen sergide Osmanlı dönemini ve güzel İstanbul’umuzun görkemli tarihini tuvallerine aktararak belgesel olarak günümüze taşıyan değerli Oryantalist sanatçılara tablolar sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/oryantalizm-antik-palace-sergi-salonu
 

Pitoresk İstanbul | İstanbul Deniz Müzesi
 

Yüzyıllar öncesinin mimarisini ya da manzaralarını resmedilmeye değer güzellikler olarak tanımlayan Pitoresk kavramını dünyada en çok hak eden şehirlerin başında İstanbul geldi. 19. yy. ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde canlandı.
Pitoresk İstanbul Dijital Sergi, İstanbul Deniz Müzesi'nde dünyaca ünlü ressamların eserleri günümüz teknolojisiyle buluşuyor, eşsiz eserler canlandırmaya devam ediyor. Sergiye müzikleri ile renk katan piyanist Anjelika Akbar ile röportajımızı izlemenizi öneririz.

http://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/pitoresk-istanbul-istanbul-deniz-muzesi

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz