Ressam Aydemir Ökmen 10. kişisel sergisi ile 17 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı, soyut figüratif resimlerinde, gündelik hayata ve güzelliğe özgün bir yaklaşım getiriyor.

Aydemir Ökmen'in Renk Senfonileri

12 B izlenme  
7.04.2012

Aydemir  Ökmen'nin Ana Tanrıça ve Kadın Figürleri

Ressam Aydemir Ökmen 10. kişisel sergisi ile 17 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı, soyut figüratif resimlerinde, gündelik hayata ve güzelliğe özgün bir yaklaşım getiriyor. Sergide, kaynağını Anadolu’nun zengin mitolojisinden alan ana tanrıça ve kadın figürleri, günlük yaşamdan figürler ile iç içe işleniyor.
Akademik eğitimine 1969 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde başlayıp 1974 yılında Devrim Erbil atölyesinden mezun olan Aydemir Ökmen’in fazla kişisel sergi açmamasına karşın yaşadığı çağ ve ülkenin çalkantılı süreci ile birebir örtüşen üretken bir sanat hayatı olmuştur.  Sanatçının resimlerinde konu bağlayıcı bir unsur olmaktan çok resmin olanaklarının açılımında yardımcı bir unsurdur. Resimde iki boyutlu anlayışı prensip edinen sanatçının çarpıcı renk kullanımı ile beslenen figürlerinde çağdaş bir yorum ile kilim motiflerinin tadı seçilir. Sergilenen işler Anadolu’nun zengin mitolojisinde yer alan Anatanrıça ve kadının güzelliği, doğurganlığı ve yapıcılığına duyulan hayranlığın da bir göstergesidir. Sergide yüzyıllardır içinde yaşayıp soluduğumuz kültürün Aydemir Ökmen’in renkleri ile çağdaş formlarda buluşmasına tanıklık edeceksiniz.

Resim sergisi 06 Mayıs 2012'e kadar Galeri Selvin'de


 

Devamı

Seçtiklerimiz