5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg
Ekav, yeni sezonu, 12 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Ardan Özmenoğlu’nun “I'm not a Biennial Artist” adlı sergisiyle açıyor.

Bienal Sanatçısı Değilim/ I am not a biennial artist Sergi /Ardan Özmenoğlu

15 B izlenme  
12.08.2011

Sergi, 17 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan 12.  İstanbul Bienali'yle eş zamanlı olarak görülebilecek. Özmenoğlu, Anadolu’nun gelenekselleşmiş olan günlük yaşantı ve popüler kültürüne ait olan simge ve objeleri yorumluyor ve doğalarıyla çelişkili olan bir platformda, sergi mekânında izleyicilere sunuyor.

Popüler kültürün bilinen portrelerinden Seda Sayan, Türkiye’nin adıyla özdeşleşmiş olan döner kebap, vazgeçilmez ulaşım aracımız mavi minibüsleri ve yüzyıllardır yapıla gelen “ata sporumuz” yağlı pehlivan güreşleri gibi ikonlaşmış figür ve simgeleri, çalışmalarında sıkça kullandığı bir malzeme olan post-it notlar ve bu teknikle buluşturduğu enstalasyonlarla sergiliyor.

Özmenoğlu, kendine özgü ve mütevazice başkaldıran bir üslupla, bienal çağında “bienal sanatçısı” olma kavramını da sorguluyor. Bienal sanatçısı kimdir? Nasıldır? Nasıl olunur? Bienalde bir sanatçının işlerinin sergilenmesi kim tarafından, hangi kriterlere göre belirlenir? Bir bienal sanatçısının ilgilendiği konular ne olmalıdır ya da böyle bir kriter var mıdır? gibi sorularla bienalle ve sistemle ilgili aklına takılan ya da net cevabı olmayan bazı soruları da bu sergi üzerinden soruyor.Saatçı, alışılagelmiş, gözümüzün alıştığı obje ve kişileri, alenî hallerinin dışına çıkararak yeniden yorumluyor. Geleneksel işlevinden ayırarak sunduğu bu simgeleri sanatsal yorumu ile tanımlıyor ve bu sunum üzerinden, içinde bulunduğu düzenin işleyişine eleştirel bakış açısını ifade ediyor.

 

(Özmenoğlu, sergi konseptinin temasını belirlemesinde rolü olan, 12. İstanbul Bienal başvurusunun reddedildiğine dair gelen e-mail'e de sergisinde yer veriyor.)

 

KONU  : “Bienal Sanatçısı Değilim/ I am not a biennial artist ”Sergi /Ardan Özmenoğlu

YER      : Ekavart Gallery

TARİH  :  12 Eylül  – 8 Ekim 2011

AÇILIŞ :  12 Eylül 2011 Pazartesi, Saat: 18.30
Devamı

Seçtiklerimiz