973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png
Dünyaca ünlü sürrealist ressam Salvodor Dali 11 mayıs 1904 yılında bu kasabada dünyaya geliyor.

Dali Theatre Museum’da Büyülü Bir Tur | Yazan Gönül Özgürel

9 B izlenme  
27.07.2015


 

Figueres İspanyanın Emporda bölgesinin kuzeyinde sakin, küçücük bir kasaba.
Dünyaca ünlü sürrealist ressam Salvodor Dali 11 mayıs 1904 yılında bu kasabada dünyaya geliyor.
 
Sıradışı bıyığıyla insanların hafızalarında iz bırakan sansasyonel ressam 84 yıllık yaşamında, yüzyıllar boyu arkasından konuşulup tartışılacak yüzlerce eser bırakıyor.
 
Gençlik yıllarında anarşist hareketleri ve komünist yazıları ile sanat hayatına başlayan Dali’nin, ikinci Dünya savaşı sırasında Fransa’yı terk edişi ve İspanya iç savaşı sonrasında diktatör Franko’ ya verdiği destek çok büyük eleştiriler alsa da tüm kayıtsızlığıyla sınırları zorlamış, bilinç ve bilinçaltı üzerinden insan zihninin yaratabileceklerini tüm dünyaya göstermiştir. Dali, her zaman dahilik ve delilik arasındaki sınırların tekrar sorgulandığı bir sanatçı olmuştur. Yaşamı boyunca olumlu ve olumsuz çok sayıda eleştiriye maruz kalan sanatçı, sürrealizmi bir akım olarak seçmekle kalmamış hayat felsefesi olarak da belirlemiş ve gündelik yaşamını gerçeküstü şekillendirerek resimlerini yaşama cesaretini de göstermiştir.
 
Freud ile yakınlığı bilinen Dali’nin yıllar boyu deli mi, dahi mi olduğu çok tartışılmakla birlikte, düşlerini, korkularını ve hayalerini yansıttığı sürrealist eserleri hem şaşırtmış hem de büyülemeyi başarmıştır. Sürrealizm benim diyen sanatçı, eserlerinin yaşadıklarını ve yaşayamadıklarını yansıttığını belirtir.
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin