1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta doğan ve asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Monroe, muhteşem güzelliği, hayatı ve eserleri ile adından hep söz ettirdi.

Efsane Sarışın Marilyn Monroe

4 B izlenme  
7.08.2012

1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta doğan ve asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Monroe, muhteşem güzelliği, hayatı ve eserleri ile adından hep söz ettirdi.Annesinin şizofreni hastalığından hastaneye kaldırılması üzerine, hayatını yetimhane ve çeşitli bakıcı ailelerin yanında geçirdi. 16 yaşındayken bir komşusunun oğluyla evlendi, 20 yaşında boşandı. Modellik yapmaya başladı. Oyunculuk, şarkıcılık kurslarına gitti. Saçlarını kestirdi ve platin sarısına boyattı.Film yapımcılarının da dikkatini çekmeyi başardı. Başarısız bulunan iki filmde oynadı. Binlerce magazin dergisinin kapaklarını süsledi. "Ladies of the Chorus" adındaki kısa filmde, ilk kez şarkı söyleme şansını yakaladı.
Şöhretin doruğundayken, bir zamanlar verdiği seksi pozlar ortaya çıktı. Monroe, daha sonra basına çıplak pozlar verdiğini, bunu parasız ve aç kaldığı için yaptığını söyleyerek kariyerini bitirecek olası bir skandaldan kurtulmayı başardı. Bu pozlar, daha sonra Playboy' un ilk sayısında yayınlandı. Bu dönemde uzun zamandır birlikte olduğu beyzbol yıldızı Joe Dimaggio ile evlendi. Kısa bir süre sonra anlaşmazlık nedeniyle boşandı.Los Angeles’tan New York’a gelmesiyle dönemin ünlü yazarlarından Arthur Miller ile tanıştı. Çift daha sonra evlendi ve dönemin en çok konuşulan çifti oldu...1955 yılında "Bus Stop" filmdeki performansıyla Altın Küre’ye aday oldu. 1959 yılında oynadığı "Some Like It Hot" kariyerindeki en başarılı ve en popüler filmi oldu. Filmdeki oyunculuğuyla bir Altın Küre Ödülü kazandı. Ancak filmin perde arkasında yaşanan olaylar da, bu dönemde su yüzüne çıkmaya başladı. Monroe'nun sete sürekli geç gelmesi, repliklerini hatırlayamaması Billy Wilder ile arasında sorunlara yol açtı.Bunların dışında çekimler sırasında hamile olduğunu keşfeden Monroe, filmin tamamlanmasının ardından düşük yaptı. Bu filmden sonra çevirdiği "Let's Make Love" filmi ise kritik ve ticari açıdan başarısız oldu. Yine de film de söylediği "My Heart Belongs to Daddy" şarkısı büyük hit oldu. Ayrıca bu filmdeki rol arkadaşı Yves Montand ile kısa bir yasak ilişki yaşadı.Ne yazık ki, hayal kırıklıklıları ve mutsuzluklarla dolu bir hayat geçiren Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962'de Los Angeles'daki evinin yatak odasında henüz 36 yaşındayken hayata veda etti.


 Ölümünün 50. yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz.
 

Devamı

Seçtiklerimiz