f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png
Türk modern sanatının öncülerinden Fahrelnissa Zeid, iki sergi ile sanatın gündemine damgasını vurdu.

Fahrelnissa Zeid'den, Küresel Sanat Dünyasına Taze Bir İvme

7 B izlenme  
5.06.2017


Türk modern sanatının öncülerinden Fahrelnissa Zeid, iki sergi ile sanatın gündemine damgasını vurdu.
 


TATE MODERN

 
Soyut sanatın Türkiye'deki ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid'in, İngiltere'deki ilk geniş çaplı retrospektif sergisi 13 Haziran'da Tate Modern Londra'da açılıyor. Sergi, Zeid'in 1940'lı yılların başından itibaren İstanbul'da ürettiği; daha önce 1950'lerde ve 1960'larda Londra, Paris ve New York'ta sergilenen soyut tuvallerini, 40 yıla yayılan dışavurumcu resimlerini, desenlerini ve heykellerini bir araya getiriyor. Kerryn Greenberg ve Vassilis Oikonomopoulos küratörlüğünde, Deutsche Bank sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi 8 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

 

İSTANBUL MODERN


Türkiye modern sanatının öncülerinden ve soyut sanatın ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiyi izleyicilerle buluşturuyor. 30 Mayıs'ta açılan sergi 30 Temmuz 2017 tarihine kadar devam ediyor.

2006 yılında Türkiye modern sanatının öncülerinden Fahrelnissa Zeid ve oğlu Nejad Melih Devrim’in yapıtlarını “Gökkuşağında İki Kuşak” sergisiyle buluşturan İstanbul Modern, Zeid’in yapıtlarını 11 yıl aradan sonra yeniden bir seçkide bir araya getiriyor.

Sanatçının ustalaştığı soyut geometrik kompozisyonlar, Bizans - İslam – Batı sanatına referansların yer aldığı ve kendine özgü kullandığı renk paletiyle birleşen dışavurumcu 23 yapıtı, Kısa Süreli Sergiler Salonu’nda yer alacak sergiyle izleyiciyle buluşuyor.

Seçkide, sanatçının Türkiye sanat ortamında başladığı 1940’lı yıllardan Amman, Ürdün’e taşındığı 1970’li yıllara kadar, en etkin olduğu dönemden yapıtlar yer alıyor.

2017 yılı içinde Münih, Torino, Berlin ve önümüzdeki günlerde Londra’da İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu’ndaki yapıtların da yer aldığı sergilerde izleyiciyle buluşan Fahrelnissa Zeid, küresel sanat dünyasında taze bir ivme kazanıyor. Müze koleksiyonunda yer alan ve Zeid’in kariyerindeki en önemli yapıtlar, 13 Haziran itibariyle Tate Modern’de tüm dünyadan gelen sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul Modern de koleksiyonunda yer alan yapıtlardan oluşturduğu bir seçkiyle sanatçıya duyulan bu ilgiyi destekliyor.

Devamı

Seçtiklerimiz