d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg
Leonardo da Vinci'i 15 Nisan 1452 tarihinde İtalya'da doğmuştur. Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır.

Happy Birthday Leonardo da Vinci

25 B izlenme  
14.04.2012

 

        (Mona lisa)Leonardo da Vinci'i 15 Nisan 1452 tarihinde İtalya'da doğmuştur. Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503 - 1507) ve Son Yemek’tir (1495 - 1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış,çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biridir.

Insanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı. 1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya döndü. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti ancak çabası sonuçsuz kaldı. Ancak çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bıraktı.(Son Akşam Yemeği)

 

Son Akşam Yemeği, Rönesans ressamlarınca çokca işlenen bir konu olmuştur. Bu eserlerin içinde en bilineni Leonardo da Vinci'nin yaptığı resimdir. Resim, Santa Maria Della Grozia Manastırı'nın yemekhanesindedir. İsa ve havarileri akşam yemeği yemektedir. İsa tam ortada oturmaktadır. Diğer figürler üçlü kompozisyonlarla iki yanına sıralanmışlardır. Bu resimde Leonardo, İsa'nın içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği anda kişilerin yüzündeki dramatik ifadeyi çok iyi yansıtmıştır. İsa'nın arkasındaki pencereden içeri süzülen bir ışık, dikkati İsa'ya çekmektedir.
 (Vitruvius Adamı)

 
Vitruvius Adamı , ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin günlüklerinin birinde bulunan, aldığı notların yanında çizdiği bir eskizdir. 1492 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

Resim iç içe geçmiş bir daire ve bir karenin ortasına çizilmiş, uzuvları açık ve kapalı pozisyonda üst üste geçen bir çıplak erkeği betimler. Bu çizim ve yanındaki notlar sıkça "Oranların Kanunu", ya da daha az sık olarak "İnsanın oranları" olarak anılır. Venedik'te bulunan Gallerie dell'Accademia'da sergilenmektedir.

      (Bacchus)
 

(Meryem ve İsa, St. Anne'le Birlikte)


Saint Anne Hristiyan ve İslam kaynaklarına göre hz. Meryemin annesi ve İsa peygamberin annanesidir. St. Anne bir çok klisenin duvarında nakşedilmiş olup The Virgin and Child with St. Anne,  Floransadaki Santissima Annunziata klisesinin yüksek duvarlarını süslemek için hazırlanmıştır. Sanat tarihçileri tarafından Kutsal aile çalışmasında doruk noktası olarak kabullenildi.
 
 

(Beşaret)
(Vaftizci Yahya)


513 yılında başlanıp 1516 yılında tamamlanan eser ceviz ağacından  materyal üzerine yapılmış bir yağlı boya çalışmasıdır.
 
Vinci ile özdeşleşen esrarengiz gülümsemeyi bu eserde de görmek mümkündür ayrıca üstünde en çok çalıştığı konu olan  el yapısı çizimleri eserinde kusursuzlaşmıştır. Göklere doğru işaret eden St. John ( Vaftizci Yahya ) vaftiz ile kurtuluşun önemini belirtmektedir.
 

Devamı

Seçtiklerimiz