973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png
İkisi de oyuncu, ikisi de oyunculuğa tutkuyla bağlı.

HERKES OYUNCU OLABİLİR! - Özel Röportaj

13 B izlenme  
11.02.2021

İkisi de oyuncu, ikisi de oyunculuğa tutkuyla bağlı.

Başarılı oyuncu İpek Bilgin ve kendisi gibi oyuncu olan kızı Çağ Çalışkur ile Atölye Craft'da buluştum. Anne kız yeni sezon projelerini anlattılar.

Kıvanç Tatlıtuğ’u “Kuzey-Güney” dizisindeki rolüne hazırlayan oyuncu İpek Bilgin, oyuncu adayları için püf noktaları verdi. Keyifli okumalar! :)

Kızınızla aynı mesleği yapıyor olmak, nasıl bir duygu?
 

İpek Bilgin: Bana o kadar güzel öğretiyor ki, zevkliymiş. Onda bende olmayan bir girişimcilik var. Bu da bana yeni bir kapı açtı.  Yaşıyoruz ve birlikte çalışmanın bir sürü halini göreceğiz heyecanlıyım...
 

Oyuncu olmak size kendinizi nasıl hissettiriyor?
 

Çağ Çalışkur: Zor bir soru… İyi, kötü, melankolik, kederli, bir hoş, neşeli, coşkulu, yorgun, enerjik… 


 Oyuncu koçluğu da yapıyorsunuz. Oyuncu olmanın belli başlı kriterleri var mı?


İpek Bilgin: Herkes oynayabilir. Herkes oynamalı. Herkes kendi gibi oynar; bazıları ciddiye alır, bazıları geçiştirir. Bazıları tutkuyla sarılır.... Yani kriter: oyunculuk bana göre ciddi bir iştir. Hayatta kağıt oyunu oynarken sağla solla ilgilenenlerden hep sinir olmuşumdur.


Oyuncu adayları sizce kendilerine nasıl bir yol çizmeli?

pek Bilgin: Yeteri kadar çalışmışlar ise; istekli iseler baş vurabildikleri kadar yere başvurmalılar.
 

Kızınızın okulunda hocalık yapmaya başlayacaksınız. Kızınızla beraber çalışacak olmak nasıl hissettiriyor?
 

İpek Bilgin:  Böylelikle daha sık görüşebileceğiz. Arada birbirimizden ders alıyoruz. O ortam en cok istediğim şeyi;  bir rol çalışırken dışarıdan almam gereken yardımı sağlayacak ,başka hocalarla çalışabileceğim. Los Angeles'daki sınıfımda sadece profesyonel oyuncular vardı.

Yeni işleri için çalışıyorlardı. Oyuncu olduktan sonra çalışmak bırakılmamalı. Hala rol çalışırken biri tarafından çalıştırılmayı istiyorum. Burası bunu sağlayacak.


Annenize Craft'ı ilk söylediğinizde ne tepki verdi?
 

Çağ Çalışkur: Bu 4-5 sene önce aramızda konuştuğumuz bir şeydi. Anneme “Artık okul aç!” deyip duruyorduk.  O da bana  “Sen aç, ben ders veririm.” diyordu. Ben de ancak cesaret edebildim. Şimdi mutlu mutlu geliyor atölyeye, ders veriyor, bizimle zaman geçiriyor, hatta benden ders alıyor…

Geçtiğimiz sene 'Festen' oyununda sizi izledik. Bu sezon hangi projelerde yer alacaksınız?
 

İpek Bilgin: Bu sezonu  oyuncuları çalıştırmaya adadım. Sanırım tiyatro yapmayacağım. Bakalım tiyatrosuz ne kadar dayanabileceğim.


 Anne kız aynı projede yer almak ister misiniz?


 Çağ Çalışkur: Aslında iki sene önce DOT’un Vur/Yağmala/Yeniden projesinde çalıştık birlikte ama hiç aynı sahnede olmadık. Zaman zaman aramızda bunu gündeme getiriyoruz ama anne-kız için yazılmış iyi bir oyun bulmamız gerek…

Craft'da nasıl bir eğitim süreci gerçekleşecek?
 Çağ Çalışkur: Programımız temel oyunculuk, diksiyon-ses, role hazırlık ve dansa ek olarak dramaturji ve müzik atölyelerinden oluşuyor. Oyunculuk atölyemizde birçok hayranlık duyduğumuz oyuncuya eğitmenlik yapmış olan Meisner, Uta Hagen ve Eric Morris tekniklerini çalışıyoruz. Bahadır Efe’nin dans derslerinde Hip-Hop, Murat Garibağaoğlu’yla ses-diksiyon ve role hazırlık çalışıyoruz. Gökçe Akyıldız da çocuklar için yaratıcı drama dersleri veriyor. Yakın zamanda da çocuk yogası derslerine başlayacak.

Bu aslında geçen sene uyguladığımız sistemin aynısı ama bu sene Mert Küçükaksoy “Müzik-Şarkı söyleme teknikleri” ve Başak Ezgi de dramaturji ve metin analizi atölyeleriyle ekibimize katıldı. Eğitim kadrosunda: İpek Bilgin, Yıldırım Fikret Urağ, Murat Garibağaoğlu, Bahadır Efe, Başak Erzi, Mert Küçükaksoy ve ben… Bu kadroya ek olarak sevdiğimiz ve başarılı bulduğumuz bir çok oyuncu, yazar ve yönetmen arkadaşlarımızla mini atölyeler planlıyoruz. info@atolyecraft.com adresine mail atarak oyuncu ve oyuncu adayları bize ulaşabilir.

Yakın zamanda tiyatro projeleriniz var mı?
Çağ Çalışkur: Profesyonel oyuncularla yapmayı  planladığımız bir doğaçlama tiyatro laboratuarı projemiz var. Ayrıca bu aralar bir sürü orijinal oyun okuyup, tercüme ediyoruz.

Röportaj: Kemal Hamamcıoğlu
mail: info@ekavart.tv
 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin