3ed9bb05-596e-4bd5-bdad-96342b793089.jpg
Toplumsal kalkınma ile ilgili geliştirilmesi gereken konularda bir adım; geniş kitlelerde farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda konu Mülteci Kadınlar olarak belirlendi.

Mülteci Kadınlar Temalı Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu!

5 B izlenme  
27.01.2017
“Toplumsal kalkınma ile ilgili geliştirilmesi gereken konularda bir adım; geniş kitlelerde farkındalık yaratmak” amacıyla bu yıl ilk defa düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda konu ‘’Mülteci Kadınlar’’ olarak belirlendi. Sabancı Vakfı’nın, “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle ilkini düzenlediği Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.
 
”Mülteci Kadınlar” temalı yarışmaya, başvuran 126 filmden ön değerlendirmeyi geçen 15 film arasından ödüle hak kazananları Emin Alper, Tuba Büyüküstün, Ebru Ceylan, Stefan Arsenijevic ve Guy Seligmann’dan oluşan jüri belirledi.
  

Kısa Film Yarışması ile toplumsal sorunların sanat aracılığıyla ele alınmasını sağlamayı, sinema sanatının yaratıcı bakış açısından yararlanarak farkındalık ve bilinç oluşturmayı hedefleyen Sabancı Vakfı “İlk yılında yarışmamızın temasını ‘mülteci kadınlar’ olarak belirledi. Araştırmalar gösteriyor ki; dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde 70’i kadınlar ve çocuklardan oluşuyor. Zorunlu sebeplerle ülkelerini terk eden kadınlar, çeşitli saldırı, şiddet ve tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Mülteci kadınların ve tüm kadınların, tehlikelerden korunması ve eşit haklara sahip olması için harekete geçmek gerekiyor. Bunun ilk adımı da yaşanan sorunları görünür kılmak ve bu sorunların herkes tarafından anlaşılmasını sağlamaktan geçiyor.
 
Yarışmaya 126 film katıldı, 15 finalist arasından ilk 3 eser belirlendi.
Yarışmanın Birincisi “Duvar” isimli filmiyle Mustafa Koray Polat oldu.
 


DuvarDuvar (Mustafa Koray Polat): Duvarlar arasına sıkışıp kalmış bir kadın ne yapabilir?[[Video:http://data.ekavart.tv/ekav/temp/mp4/2017/1/27/3161.mp4
 

Penaber

 “Penaber” filmiyle ikincilik, Ramazan Kılıç’ın olurken, “Sınır” adlı kısa filmiyle üçüncülüğü Ali Rıza Erdemir kazandı. Dereceye giren filmlerin birincisi 15 bin TL, ikincisi 10 bin TL, üçüncüsü 5 bin TL ile ödüllendirildi.
 Penaber (Ramazan Kılıç): Bazen hatıralara tutunmak için bir fotoğraf makinesi yeterli olur ama …


1993 yılında Ağrı’da doğan Kılıç’ın kurmaca filmi "Penaber" 2.27 dakika uzunluğunda. Kısa film, Suriye'deki iç savaşta eşini kaybettikten sonra küçük kızıyla İstanbul'a göç etmek zorunda kalan bir kadının, küçük kızıyla geçmişteki hatıralarına ellerindeki "viewmaster" bir fotoğraf makinesi ile tutunmaya çalışmalarını konu alıyor. Taksim’de çekilen filmde gösterilen fotoğraflarda, karakterlerin Suriye’de terk etmek zorunda kaldıkları evleri de resmediliyor. Fotoğraflarda resmedilen evin dekorasyonunda ise filmde rol alan Suriyeli iki öğrenci, terk etmek zorunda kaldıkları evlerini yansıtmaya özen gösterdiler.


[[Video:http://data.ekavart.tv/ekav/temp/mp4/2017/1/27/3162.mp4

 

SınırSınır (Ali Rıza Erdemir): Ne kadar hissedebiliriz ki anlatabilelim.


[[Video:http://data.ekavart.tv/ekav/temp/mp4/2017/1/27/3163.mp4


Kısa Film Yarışması’nın gelecek yıl ki teması ‘Çocuk İşçiler’ olaarak belirledi.
 

Devamı

Seçtiklerimiz