Büyük bir heyecanla Grand Palais ilk defa PARİS PHOTO ‘yu ağırladı. Palais'nin görkemli tavanı eserleri ustaca çerçeveledi.135 seçilmiş galeri ve yayınevi katıldı.

Paris Photo'nun Ardından - Yazan: Sernur Çiftçi

11 B izlenme  
25.11.2011Dünya Resimlerde


Büyük bir heyecanla Grand Palais ilk defa PARİS PHOTO ‘yu ağırladı. Palais'nin görkemli tavanı eserleri ustaca çerçeveledi.135 seçilmiş galeri ve yayınevi katıldı. Bunların %65 i internasyonel galeri olarak 23 ülkeyi temsil ediyordu.
Bu senenin konusu ‘AFRIKA ‘ ıdı.’BAMAKO ‘dan CAPE TOWN’a bütün panoramalar mevcuttu. Bunların içinde Malick Sidibe, SEIDOU KEİT'nın eserleri cok ilgi çekti. Ziyaretçi bu güzel çerçevelenmiş kuvvetli eserlerle sorgulanıyor. Sanatın uç noktasını fotoğraf da yakalamak istiyor .


50 sene önceki kurallar kalktı, önceden herkes polaroid makinelerle çok güzel fotoğraf çekiyordu. Dijitaller her şeyi altüst etti.
Bu fuarda da ANDY WARHOL ‘un ve Life dergisinin polaroid çekimlere ayrılmış köşeleri vardı.
Paris Photo’ya üç internasyonal kurum destek oldu. Bunlar TATE (londra) İnternetional center of Photograph (new york) ve Elysee müzesi (lausanne).
Giorgio Armani de ‘SU’ serisiyle katkıda bulundu.


Magnum Paristen ayrılan Julien Frydman bu soylu ve görkemli sarayda galerileri ağırlamaktan cok mutlu olduğunu belirtiyordu. Bunların arasında 1979 da Larry Gagosian ‘ın Los Angeles’te açtığı Gagosian Gallery ,30 seneden fazladır dünyanın en itibarlı fotograf galerileri arasında adı gecen Hamiltons,bünyesinde 19 yuzyılın en önemli fotoğraf koleksiyonuna sahip Mıchael Hoppen Galley (londra),Edwynn Hook Galery (new york) sayabiliriz..
Ev sahibi Fransız galerilere gelince Galerıe 1900-2000 (poupee fotograflarıyla), Christophe Gaillad ,Les filles du Calvaire..


Başlıkta da yazdığım gibi ‘Dünya Resimlerde’.
Yazan: Sernur Çiftçi

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin