f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg
Kusurların kutsal bir yanı olmuştur hep. Asla onları düzeltmeye kalkışmayın. Tam tersini yapın: Onları usa vurun, iyice anlayın. Ancak o zaman onları yüceltebilirsiniz.

Salvador Dali'yi Hiç Böyle Görmediniz!

27 B izlenme  
23.12.2011


Büyük aşkı Gala ileSalvador Dali
(1904-1989)


Her sabah uyandığımda Salvador Dalí olmanın eşsiz keyfini yeniden yaşıyorum.
Ben sihre inanırım.; son tahlilde sihir düş gücünün gerçekliğe yansımasını sağlayan bir kuvvettir bence.


Başarımızı ölçmek için sıradan kişilerin kıskançlığına bakacaksınız hep. Asla pek mükemmel olacağım diye üzmeyin kendinizi; çünkü kimse mükemmele ulaşamaz.Yapıtlarımın hakkımdaki efsaneleri yutacağından emindim.
Benim deliliğim ile gerçek deli arasındaki farkı biliyor musunuz? Gerçek deli asla zafere ulaşamaz. Benim yaşamımda ise her çılgınlık yeni bir zaferdir. Başarı sağlayan çılgınlığı ötekinden ayırt etmek çok önemlidir. Tam bir başarı için azıcık çılgınlık her zaman lazımdır.

Coco Chanel ileGeleceğim hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Kendim için de büyük bir gizemim ben.Yaratıcı dünyaya, yaşadığımız dünyadaki kadar nesnellik ve gerçeklik bağışlamak en büyük arzumdur.Bir deliyle aramda tek bir fark: Ben deli değilim!Hırs olmayınca zeka kanatsız bir kuştur.Altı yaşındayken aşçı olmak istiyordum. Yedi yaşındayken de Napolyon. O zamandan bu yana hırslarım giderek arttı.
Laurence Olivier, 1950Beni ölesiye sevindiren resimler yapıyorum, ufacık bir estetik kaygı duymadan, mutlak bir doğallıkla yaratıyorum, beni derin bir duyarlılıkla esinlendiren şeyleri ele alıyorum ve onları dürüstçe resmediyorum.
Fotoğraf: Carl Van VechtenP. Halsman: Dalí, gerçeküstücülük nedir?
Dali: Ben gerçeküstücülüğün ta kendisiyim.

Fotoğraf: Georges Platt LyneBaşarının başarısız sanatçıların kıskançlık düzeyinin ölçütü olduğuna inanıyorum. Herkes ne kadar iyi olduğumu söylediğinde, insanlar başarımın ne denli büyük olduğundan söz ettiklerinde bunun nedeni gerçekte başarı düzeyimdeki büyük düşüş olacaktır.
Mükemmelden korkmayın; nasılsa ona ulaşamayacaksınız.
Kusurların kutsal bir yanı olmuştur hep. Asla onları düzeltmeye kalkışmayın. Tam tersini yapın: Onları usa vurun, iyice anlayın. Ancak o zaman onları yüceltebilirsiniz.
Modern sanatın kurtarıcısı olduğuma inanıyorum. Modern zamanların tüm devrimci deneyimlerini soylu bir biçimde ve güzellikle yüceltebilen, bütünleştirebilen ve mantığa yerleştirebilen bir tek ben varım.Sistemli olarak kargaşa yaratmak gerekir; yaratıcılık böylece özgürleşir. Yaşamı yaratan çelişkidir.
 

Devamı

Seçtiklerimiz