0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg
Norveç’in Bergen şehrindeki Bergen Sanat Müzesi ‘Sex & Lust, Sexuality in Contemporary’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergideki tek Türk sanatçı, dünyaca ünlü ve sıra dışı performanslarıyla tanınan Şükran Moral oldu.

Şükran Moral, Bergen Müzesi' nde Tek Türk Sanatçı

5 B izlenme  
16.06.2012
Norveç’in Bergen şehrindeki Bergen Kunstmuseum ‘Desire, Sex & Lust, Sexuality in Contemporary’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergideki tek Türk sanatçı,  dünyaca ünlü ve sıra dışı performanslarıyla tanınan Şükran Moral oldu..  Sergide, cinselliği anlatan filmler, gazete,dergi, internet blogları, video günlükleri ve diğer medya araçlarıyla popüler kültür içinde ifade edilmeye çalışılıyor. Sanata farklı bir boyut getirip, izleyicinin bakışını genişletmek isteniyor. 
Sergiye 1997 yılında Karaköy Yüksek Kaldırım’daki bir genelevde hiçbir güvenlik önlemi almadan gerçekleştirdiği ‘Bordello’ isimli video performansı ile yer alıyor. Şükran Moral gerçekleştirdiği performansında, Türk sanat tarihi için yine bir ilke imza atar.. Sanat tarihi boyunca alışılagelmiş “estetik obje olarak sergilenen kadın” imgesini tersyüz ederken, ona bakan izleyiciyi de bu kez, bir sanat yapıtığına baktığından habersiz bir gruptan seçer ve performans sonrası oluşturulan videoda onları da sergiler. Şükran Moral, performans sırasında zaman zaman “Satılık” yazan bir kağıt tutar elinde. Binanın kapısında ise yine sanatçı tarafından yerleştirilmiş bir diğer yazı vardır:
“Modern Sanatlar Müzesi”.
 Sergide yer alan diğer sanatçılar ise, Marit Victoria Wulff Andreassen, Vanessa Baird, Alex Brew, Laura Karton, Lill-Ann Chepstow-Lusty, Nicola Costantino, Barbara DeGenevieve, Nathalie Djurberg, Eva Drangsholt, Cecilie B. Evans, Marit Følstad, Narve Hovdenakk, Katja Host, Agnes Janich, William E. Jones, Jesper Just, Elke Krystufek, Ane Lan, Leigh Ledare, Jannicke Laker, Vebjørn Guttormsgaard Mollberg, Laurel Nakadate, Elodie Pong, Joanna Rytel, Laurie Simmons, Martin Skauen, Cheryl Sourkes, Steingrim Veum, Tina Winkhaus.
Serginin küratörlüğünü Eli Okkenhaug üstleniyor. Okkenhaug' a göre, Şükran Moral bu performansı ile gelecek kuşaklar ve sanat kurumları için birbirleriyle direk temas kurmaksızın yanyana varlık gösteren, buna karşılık aynı ataerkil yapılar tarafından kontrol edilen yarı özerk sosyal kesimler ve heterotopyalar için güçlü bir tanıklık oluşturuyor. 


‘Desire, Sex & Lust, Sexuality in Contemporary’ isimli sergi 16 Eylül 2012 tarihine kadar devam edecek.  

Devamı

Seçtiklerimiz