d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg
Yayoi Kusama’nın Sonsuzluk Ağları’nda SON Günler

Yayoi Kusama’nın Sonsuzluk Ağları’nda SON Günler

7 B izlenme  
2.09.2016


Kusama with Pumpkin, 2010

Yaşayan en önemli avant garde sanatçılardan olan Yayoi Kusama’nın Stockholm Modern Müzesi’nde yer alan
“In Infinity / Sonsuzluk Ağları” isimli sergisi 1 Haziran 2016 tarihi itibariyle sanatseverlerin ziyaretine açıldı.


Infinity Mirrored Room Hymn of Life, 2015

1929'da varlıklı ve baskıcı bir ailenin kızı olarak Japonya'da doğan Kusama, hayatı üzerindeki katı kurallardan rahatsızdı. Baskıcı babası, sürekli olarak annesine ihanet ediyordu. Annesinin isteği üzerine babasını takip etmeye başladı. O yaşlarda meydana çıkan cinsellik takıntısı, cinsellikten nefret etmesini sağladı. Kusama’nın, eserlerinde sık sık yer verdiği kabartılar halindeki fallik formları, bu dönemini özetler.


Infinity Mirror Room, 1965

10 yaşındayken halüsinasyonlar görmeye başladı. Onun dünyasında, bitkiler canlanıp kendisi ile konuşuyordu. Dünyayı benekli olarak görmeye başladığındaysa, gördüklerini kağıda döktü. Gördükleri gibi desenleri de beneklerden ibaretti. Son derece modern formlar ile oluşturduğu benekleri, yıllar içinde Kusama’nın imzası haline geldi.Kusama with Macaroni-Girl, 1964

 

Puantiye motiflerinden ağlara dönen ve sonsuzluğa uzanan sergi de Kusama’nın doğaya atıfta bulunan motiflerini görmek mümkün. Ayrıca anıtsal boydaki tuvalleri, balkabakları ve enstalasyonlarının yanı sıra, heykelleri ve ayna odaları da sergide yer alıyor.


Pumpkin, 1981

Kusama’nın kendi tasarım ortağı olan ‘’The Nude Fashion Company’’ ile birlikte Louis Vuitton ve ‘’Design Colective Graf’’’ çerçevesince gerçekleştirdiği eserlerine de sergide yer verilmiş.

 


Blue Polka Dots, 2010
Venedik Bienali’nde sergilenen işi de serginin dikkat çıkan eserleri arasında.


Kusama in Narcissus Garden, 1966

 

1973’te Tokyo’da bir akıl hastanesine kendi isteğiyle yerleşen sanatçı, 43 yıldır bu akıl hastanesinde yaşıyor. Durumunu"Psikiyatrist tavsiyesi üzerine burada yaşamayı seçtim" diye açıklayan Kusama, burada 600’den fazla heykel üretmiş. Yaşamı ve yapıtlarıyla uluslararası sanat piyasasında en çok ilgi çeken sanatçıların başında gelen Yayoi Kusama, Benekler Kraliçesi olarak adlandırılıyor.
 


Infinity Mirrored Room Hymn of Life, 2015
 

Müze önünde uzun kuyrukların oluşmasını sağlayan ve binlerce polka noktası içerisinde kaybolacağınız
‘’In Infinity / Sonsuzluk Ağları’’ 11 Eylül’de sona eriyor.Fotoğraflar Stockholm Modern Müzesi resmi web sayfasından alınmıştır.
www.modernamuseet.se
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz