ARTTv Arşivinde Yer Alan Müzelerden Seçki l

109 B izlenme  
31.10.2020

ARTtv Arşivinde Yer Alan Müzelerden Seçki I

 

ARTER - Dolapdere

 

Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kurum olarak 2010 yılında açılan Arter, vakfın 50. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2019 yılında, Dolapdere’deki yeni binasına taşındı. Arter’in, İngiliz mimarlık ofisi Grimshaw Architects imzasını taşıyan yeni binası, şehrin önemli kültür yapıları arasında yerini aldı. Arter, çeşitli sanat disiplinlerinin yenilikçi örneklerine ve nitelikli yorumlarına yer verecek bir Etkinlik Programı başlatıyor. Program kapsamında Arter’de sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinden örnekler sunulacak.

 

İstanbul İllüzyon Müzesi

 

Dünya’da büyük ilgi gören ve açıldığı her yerde şehrin öncü markalarından biri haline gelen Museum of Illusions - İllüzyon Müzesi, İstiklal Caddesi Narmanlı Han'da kapılarını açtı. İstanbul İllüzyon Müzesi üç kattan oluşan yaklaşık 700 m2 bir alanda ziyaretçilere hizmet vermektedir. Müze 50’den fazla illüzyon alanı, doğum günü ve/veya kurumsal etkinliklerin yapılacağı etkinlik alanı, hediyelik eşya dükkanı ve oyun alanları içermektedir. 

 

Troya Müzesi - Tevfikiye, Çanakkale 

 

Dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılında müzesine kavuştu. 2011 yılında toplam 132 projenin katıldığı ‘Troya Müzesi Ulusal Mimari Proje Yarışmassı’nda oybirliği ile birinci olan Mimar Ömer Selçuk Baz’ın projesi, ‘2018 Troya Yılı’nda tamamlanarak ziyarete açıldı.

 

Ara Güler Müzesi

Türkiye’de kültür ve sanata önemli katkılar sağlayan Doğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi, kapılarını Ara Güler’in doğum günü olan 16 Ağustos’ta bomontiada İstanbul’da ziyaretçilere açtı.  

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz