973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Atatürk Evi | Selanik

121 B izlenme  
31.10.2020
Atatürk Evi | Selanik
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1881’de, o zamanki adresi Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi olan bu evde doğdu. Bu tarihi yapı, günümüzde Selanik’in Apostolou Pavlu Caddesi, 17 numarada bulunmakta olup, Agiu Dimitriou, 151 adresindeki Türkiye Cuımhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile birlikte aynı yerleşkenin parçasıdır.
 
Selanik Şehrine mimari dokusunun hakim olduğu o dönemde bu ev, Türk evlerinin iç içe olduğu bir çevrede diğer evlerden farklı olmayı başaran bir yapıydı. Selanik Atatürk Evi, bütün katlarında ahşap karkasın üzerine başlandığı teknik uygulanarak inşa edilmiştir.
 
1870 yılında Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı’nca yaptırılan ev, önce İbrahim Zühfü Efendi’nin, daha sonra Selanikli Abdullah Ağa ve eşi Ümmü Gülsüm’ün mülkiyetine geçmiştir. Ali Rıza Efendi, bu evi Atatürk’ün doğumundan birkaç yıl önce kiralamıştır. Evin ikinci katında, güney taraftaki oda Atatürk’ün doğduğu odadır.
 
Ulu Önder Atatürk’ün ailesi, Ali Rıza Efendi’nin 1888’de vefatına dek bu evde ikamet etmiştir.
 
Günümüzde mülkiyetimizde olan Başkonsolosluk alanı içinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprağı sayılan bu ev, bügün sınırlarımız dahilinde bulunmasa da, her Türk’ün kalbind özel bir yere sahip olup, Selanik’e giden her Türk’ün ilk olarak ziyaret ettiği ve Türkiye için manevi değeri son derece yüksektir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin