Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzesi | Erzurum

109 B izlenme  
31.10.2020

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ MÜZESİ

Tarihsel süreçte birçok alanda merkezi bir kimlik olmayı başarmış Erzurum, günümüzde fakültemiz aracılığıyla sanat alanında da bu merkez olma durumunu gerçekleştirmeye çalışmaktadır.  

1992 yılında kurulan, 1994 yılında eğitim-öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 9’u aktif eğitim vermekte olan 11 bölümden oluşmaktadır. 77 Akademik Personeli ( 42 Öğretim Üyesi)  bulunan fakültenin lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlilik programlarında yaklaşık 1100’ü aşkın öğrenci sayısı ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

Bugünlerde farklı bir heyecana sahip olan Fakülte, 23 Mayıs 2016 da her geçen gün artmakta olan yaklaşık 250 Sanatçı’ya ait, 350’yi aşkın eser ve 2500m2 lik sergileme alanı ile İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin ardından Anadolu’da çağdaş nefesli aynı zamanda geniş yelpazeli yeni bir “Müze” ile sanatseverlerle buluşuyor.

11 yıl önce “Müzeye İlk Adım” sergisi ile başlayan müze oluşumu, son iki yılda ivme kazanmış, gerek eser bağışları gerekse fiziksel mekân oluşumu açısından doyurucu bir boyuta kavuşmuştur. 

Müze envanterinde bulunan eserlerin tamamı sanatçıların kendileri tarafından bağışlanmıştır.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın desteği ve Fakülte Dekanı Prof. Mehmet Kavukçu’nun gayretleri ile Güzel Sanatlar Fakültesi Müzesi’nin 2015-2016 yılları arasında yapılan çalışmalarla, ülkemiz adına önemli sayılan müzelerden biri haline getirilmesi amaçlanmıştır.

Ulusal ve uluslararası ölçekte Resim, Heykel, Seramik, Fotoğraf, Karikatür, Geleneksel Türk Sanatları, Yerleştirme ve Video-Art alanlarında eserler barındıran müzede; Burhan Doğançay, Adil Doğançay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Şadan Bezeyiş, Adnan Çoker, Adnan Turani, Süleyman Saim Tekcan, Devrim Erbil, Tülin Onat, Hüsamettin Koçan, Bünyamin Özgültekin, Erdinç Bakla, Adem Genç, Bubi Hayon, Ekrem Kahraman, Yusuf Taktak, Devabil Kara, Muhittin Köroğlu, Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu, Aşkın Ayrancıoğlu, Oğuz Gürel, Eray Özbek, Musa Gümüş, Barbaros Gürsel, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Saygun Dura, Emre İkizler, Sıtkı Fırat, Nihal Kafalı, Yusuf Murat Şen, Tuna Uysal, Gürbüz Doğan Ekşioğlu  gibi birçok değerli çağdaş sanatçı gibi, ayrıca ekte belirttiğimiz sanatçılar fotoğraf ve karikatür koleksiyonunu oluşturan ulusal ve uluslararası sanatçıların da eserleri bulunmaktadır.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzesi farklı disiplinlerin bir arada olması nedeniyle fakülte öğrencileri, hem ilk ve orta öğretim öğrencileri hem de bölge halkı açısından oldukça önemli duruma gelmektedir. İlk ve orta öğretim öğrencilerinin ve halktan ilgisi olan kişiler için uygulamalı ve teorik etkinlikler planlanmıştır.

Yaklaşık 22 yıldır Atatürk Üniversitesi bünyesinde sanat eğitimi veren Güzel Sanatlar Fakültesi, müze açılışını 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü saat 16:00 gerçekleştirilecektir. Kırkı aşkın eser bağışlayan sanatçı, eleştirmen ve yazar dostlarımız açılış töreninde hazır bulunacaklardır.

Üniversite kuran Üniversite kimliği ile birçok alanda olduğu gibi sanata dönük proje destekleri ile de kurumsal açıdan öncü olduğu inancındayız.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin