Doğançay Müzesi | İstanbul

183 B izlenme  
31.10.2020

Türkiyenin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi, 2004'te açıldı. Beyoğlu'nda, 150 yıllık beş katlı tarihi bir binada yer alan müzede Burhan Doğançay'ın eserlerine ilave, ilk sanatsal eğitimini veren babası Adil Doğançayın eserleri sergileniyor.

Müzede sergilenen erken dönem çalışmaları, 1950lerin başlarında Paris Üniversitesinde hukuk ve iktisat okurken, sanat eğitimi aldığı Academie de la Grande Chaumieredeki yıllarına ait. Müzenin diğer katlarında, Duvarlar, Kurdeleler ve Koni serilerinden oluşan tablolar sergilenmekte. Özellikle Duvarlar serisi, neredeyse elli yıla uzanan bir dönemde yüzden fazla ülkeye yaptığı seyahatlerden ilham alarak, farklı teknikler ile yapılmıştır.

Geleneksel tuval üzeri yağlı boya çalışmalara, kolaj, kendi buluşu olan fümaj gibi tekniklerden oluşuyor.

Kent duvarlarının Doğançay için özel bir anlamı vardır: Bunlar zamanın akışının belgeleridirler, sosyal, siyasal ve ekonomik değişimi yansıtırlar, aynı zamanda doğa güçlerinin saldırılarına ve insanların bıraktıkları izlere tanıklık ederler.

Doğançaya göre, kent duvarlarını insan deneyiminin anıtları yapan ve kendi eserlerini zamanımızın bir arşivi haline getiren şey de budur. Kurdelelerserisinin heykellerine ilave, sadece 6 adet üretilmiş Aubusson duvar halılarından biriside müzede görülebilir.

Bu seri, kolajlı panolarının aksine, düzgün kağıt şeritlerden ve bunların hat benzeri gölgelerinden oluşan dizilerdir.

Üç boyutlu maketlerden oluşan bu diziler daha sonra, alüminyum dış cephe malzemeleri üzerindeki alüminyum kurdeleleriyle gölgeli heykellere dönüştü. Müzede bulunan diğer bir seri olan Koniler ise, Doğançayın kolaj ve fümajlardan oluşan ve kolayca tanımlanabilen bir başka tarzıdır.

Müzede bulunan mağazada ise, ressam ile ilgili kitaplara ilave, Doğançay eserlerinin resmedildiği kupalar, kartpostallar bulunuyor. Ayrıca, Villeroy & Boch ile iş birliği yapılarak kısıtlı sayıda üretilen tabaklarda mevcut.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin