ekavbanner1.jpg.jpg

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi | İstanbul

37.875 izlendi
Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin Maslak Beybi Giz Plaza’daki yeni mekânınında.“

Koleksiyondan 11 Genç Sanatçı” isimli alt seçki, Proje Odaları’nda iki genç sanatçının çalışmaları ile koleksiyoner ve küratörler başta olmak üzere tüm sanat izleyicilerinin inceleyebileceği “Archvarium-Açık Arşiv Odası” ziyarete açıldı. Uluslararası bir kimliğe sahip olan Elgiz Koleksiyonu bu girişimleriyle genç Türk sanatçılarını destekleme misyonunu sürdürmektedir.

Proje Odalarından birinde duvar resimleriyle Mustafa Kula, diğerinde de video enstalâsyonuyla Berke Soyuer yer almaktadır. Cam bölmeler içinde yer alan Archvarium-Açık Arşiv odası ise dosyalarını ileten bütün sanatçıların izleyicileriyle iletişime geçmelerini sağlamaktadır.

Müzenin girişine İtalyan sanatçı Flavio Favelli’nin “Terrazzo n.4” isimli fonksiyonel bir yerleştirmesi konumlanmıştır. Açılışın yanı sıra aynı gece, Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği AICA Türkiye’nin İstanbul Bienali tarihinde ilk kez yapıtlardan birine verilen “Critically Critic Work Award” ödül törenine de ev sahipliği yaptı. Ödüle, Aydan Mürtezaoğlu ve Bülent Şangar’ın “İşsiz İşçiler-Sana Yeni Bir İş Buldum” isimli çalışması layık görüldü.


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG