İstanbul Sinema Müzesi

126 B izlenme  
17.10.2023

İstanbul Sinema Müzesi

 

200 yıla yaklaşan tarihi bina içerisinde İstanbul Sinema Müzesi, üç koleksiyoner ve iki enstitü ile birlikte oluşturulmuş 130 parçalı eşsiz eserleri ile dünyanın en iyi ilk üç sinema müzesi arasındadır. Yeşilçam filmlerinin nostalji dolu sahnelerini bizlerle paylaşan, birçok hatırayla dolu Atlas Sineması, yepyeni bir müzeyi kültür ve sanat hayatına kattı. Beyoğlu’nun yeniden yapılanma sürecinin ilk örneklerinden olan bu bina, 19. yüzyıl sonuna özgü, Klasik üslubun yeniden hayat bulduğu Neoklasik etkileri taşıyor. Etkileyici tavan süslemeleri, mermer şömineleri ve alçı rölyefleriyle dönemin mimari üslubunu yetkin bir biçimde yansıtmakta. Köçeyan Konağı olarak anılan bu bina, 1870 yılında dönemin ünlü iş insanı Agop Köçeyan tarafından kışlık saray olarak inşa edilmiş. 1918-1922 yılları arasında İngiliz işgal kuvvetleri tarafından mahkeme olarak kullanılmış, sonrasında PTT Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülmüştür.

Atlas Pasajı, 1932 yılında bir onarım geçirerek eğlence ve sanat merkezine dönüştürüldü, bundan 16 yıl sonra, 1.860 kişilik kapasitesiyle Beyoğlu’nun en büyük sinemalarından biri olan Atlas Sineması açıldı. Çeşitli süreçlerden sonra 1992 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen yapı, 2019 yılında kapsamlı bir restorasyona girdi. Restorasyon sırasında doğan sinema müzesi fikri, her yönüyle İstanbul’un kültür ve sanat hayatına ışık tutacak önemli bir merkezin doğmasını sağladı.

Müze, üç kattan oluşuyor. İlk iki katı daimi müze olarak faaliyet gösterirken, üçüncü katta geçici sergiler yer alıyor. Çocukluğumuzdan beri ekranlarda izlediğimiz değerli oyuncuların balmumu figürleri, önemli yönetmenlerin hatıralarıyla dolu şahsi eşyaları ve pek çok film afişi, müzenin en ilgi çeken unsurlarından. İstanbul Sinema Müzesi, dünyada bir sinema müzesinde ilk kez kullanılmakta olan dijital hafıza havuzu uygulamasıyla, binlerce film ile oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı ve sinema emekçisinden oluşan on binlerce kişiyi içeren olağanüstü bir bilgi havuzunu ziyaretçilerin hizmetine sunuyor. Dijital etkileşim unsurlarının kültürel değerlerle buluştuğu İstanbul Sinema Müzesi, tarihi geçmişi ve modern altyapısıyla, Beyoğlu Kültür Yolu’nun vazgeçilmezlerinden biri olmaya aday.

Devamı

Seçtiklerimiz