ekavbanner1.jpg.jpg

Rahmi M. Koç Müzesi | İstanbul

156 B izlenme  
31.10.2020
1994 yılında ziyarete açılan  Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul'un Hasköy semtinde bir sanayi müzesidir. İşadamı Rahmi Koç'un desteği ile açılmış müze, Türkiye'de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Haliç'in kıyısında, endüstriyel arkeolojinin önde gelen örneklerinden olan muhteşem binalar içinde yer alan koleksiyonu gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir
Günümüzde Rahmi M. Koç Müzesi sergi alanı olarak kullanılan tersaneler, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından vapurların bakım ve onarımı için yapılmıştır. 
Bu bölümde sergilenen eserler denizcilik koleksiyonu, motosiklet ve bisikletler, at arabaları, kağnılar, klasik otomobiller, raylı ulaşıma ait eserler, tarımla ilgili objeler, zeytinyağı fabrikası ve su altı koleksiyonudur. 
Rahmi Koç Müzesi ilk olarak 1994’te, Haliç’in kıyısında yer alan Hasköy Piri Paşa Mahallesi’ndeki tarihi Lengerhane Binası’nda kuruldu. Müzenin karşısında harap halde Haliç’e bakan Hasköy Tersanesi’ni de satın alan vakıf, burayı aslına sadık kalarak restore ettirdi. Toplam 11 bin 250 metrekarelik kapalı alana sahip bu iki tarihi bina, şimdi, kendileri gibi tarih kokan koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz