5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Zai | Yeni Nesil Kütüphane | Bodrum

98 B izlenme  
31.10.2020

Zai 

Yeni Nesil Kütüphane

Bitez, Bodrum 

Üçüncü mekan kütüphaneler kavramından alınan ilhamla hayata geçirilen Zai, Bodrum Bitez’de, zeytin ağaçları içinde bir edebiyat ve sanat noktası olarak misafirlerini ağırlıyor. Kasım 2017’de kapılarını açan bu yeni nesil kütüphane, henüz bir yıllık serüveniyle birbirinden farklı tarzdaki yazar ve sanatçılara, alanında uzman isimlere ve özgün müzisyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İsim kökeni mitolojideki zeytin kelimesinin dönüşümüne uzanan Zai, arazisinde yer alan 17 adet zeytin ağacının anlamlı var oluşuyla hayat buldu. Asırlık zeytin ağaçları uzmanlar tarafından secerelendirilerek her biri farklı bir sanatçıya ithaf edildi. Ayrıca, bahçesinde ve bina içinde yer alan sanat eserleri de, Zai’nin sahipleri Yunus Büyükkuşoğlu ve Derya Büyükkuşoğlu tarafından, Büyükkuşoğlu Koleksiyonu’ndan seçilerek, sanatın gündelik hayat içerisinde olması gerektiği anlayışına destekle sanatseverlerle buluşturuldu.

Kütüphanelerin ev ve işyerinden sonra üçüncü mekan olarak, hem okumak ve çalışmak için, hem de hobi ya da sosyallik açısından zaman geçirilebilen bir yer olması fikri, Zai’nin de yeni nesil deneyimlere açılmasında ön ayak oldu. Okuma eylemini pasif bir eylemden, paylaşılabilen aktif bir eyleme geçirmeyi hedefleyen mekanda, okuduğunuz kitabın yazarıyla tanışabileceğiniz, dinlediğiniz müziğin canlı performansına eşlik edebileceğiniz, dilerseniz bireysel, dilerseniz sosyal vakit geçirebileceğiniz bir ortam bulunuyor. Kütüphanesinde yer alan farklı kategorideki güncel ve klasik kitaplar, okuyucular tarafından mekan içinde okunup bırakılabiliyor ya da istenirse satın alınabiliyor. Ayrıca “Yeni çıkanlar” bölümü ile de edebiyatın güncel takibinin yapılabilmesi sağlanıyor.

Kütüphanede bulunan kafede, Zai’nin butik mutfağında hazırlanan atıştırmalıklar ve tatlılar bulunuyor. Ayrıca, üçüncü nesil demleme yöntemleriyle hazırlanan sıcak ve soğuk kahvelerden ve çeşitli bitki çaylarından oluşan zengin menüsü de mekanda gün boyu vakit geçirenler için lezzetli seçenekler sunuyor.

Oku, dinle, izle mottosu ile Zai, yaşayan bir kütüphane olarak birçok etkinlik düzenliyor. Yazar söyleşileri, imzaları ve kitap okumaları, film gösterimleri ve film okumaları, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri ve atölyeler ile farklı ilgi alanlarına hitap ederek, farklı deneyimlerin paylaşılarak çoğalmasını arzuluyor. İnci Aral, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Metin Uca, Ali Poyrazoğlu ve daha nice önemli ismi ve Caz Festivali kapsamında Yıldız İbrahimova ve Kaan Bıyıkoğlu gibi uluslararası yetenekleri de ağırlayan mekanda, ayrıca IF Bağımsız Filmler Festivali kapsamında düzenlenen film gösterimleri ya da Zai’nin de üçüncü nesil kahvelerini tedarik eden Federal Coffee’nin kurucusu Sam Çeviköz ile kahve atölyesi gibi etkinlikler de düzenlendi.

Zai’nin önümüzdeki projelerinden biri olan Zai Mutfak, Aralık ayında ilgililerini ağırlamaya hazırlanıyor. Kütüphane içinde yer alan kafesindeki atıştırmalıklar ve tatlılarla başlayan mutfak hikayesi, şimdi daha büyük kapsamlı gastronomi içerikleri oluşturmak üzere, Zai Mutfak başlığı altında toplanmaya hazırlanıyor. 

Müzik : Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz