91cf1d6b-04f7-4e5a-8ab0-5f32d3c3286b.jpg

Anjelika Akbar | Ayvazovski'nin İstanbul'u

108 B izlenme  
30.03.2020

Anjelika Akbar

Ayvazovski’nin İstanbul’u

 

İvan Ayvazovski

Bir İstanbul âşığı olan Ayvazovski’nin 200 civarında İstanbul tablosu bulunuyor. İstanbul üzerine yaptığı benzersiz resimlerde, devrin insanları ve manzaralarını etkili bir şekilde yansıtan ressamın eserleri İstanbul’un kültür ve medeniyet tarihine ilişkin görsel bellek olma özelliği de taşıyor.

Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde sık sık ziyarette bulunan ve dünyanın en güzel şehrinin İstanbul olduğunu pek çok kez dile getiren ünlü ressamın, sayısı beş bini geçen tablolarının büyük kısmı St. Petersburg, Moskova ve Yerevan’daki devlet müzelerinde sergileniyor. 30’a yakın eser ise İstanbul’da Dolmabahçe, Deniz Müzesi vb. koleksiyonlarda yer alıyor.

 

Anjelika Akbar

SSCB'de doğan ve eğitimi Rusya'da alan, Sovyetler Birliği henüz dağılmadan önce UNESCO üyesi olup uluslararası projesi ile yolu İstanbul'a düşen besteci ve piyanist Anjelika Akbar, Rus ressam İvan Ayvazovski'nin tablolarını müzik diline tercüme ederek “Ayvazovski Rapsodi”sini besteledi.

Dev perdeye yansıtılarak bugüne kadar ki en geniş Ayvazovski koleksiyonunu günümüz teknolojileri ile buluşturan projenin yöneticisi de olan Anjelika Akbar, konserde seslendirdiği rapsodide, kendi özgün müziklerinin yanı sıra; Ayvazovski’nin seyahatleri sırasında duyduğu Osmanlı müziği, Dede Efendi; doğduğu Feodosya’dan çocukluğunda öğrendiği Kırım Tatar temalarını, Ermeni kökeninden dolayı içinde taşıdığı Ermeni ve Kafkasya tınılarını, eğitim aldığı ve yaşadığı St. Petersburg’da dinlediği Rus müziklerini kullandı.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz