5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Ahmet Güneştekin Doğduğu Batman'a Çağdaş Sanat Müzesi ile dönüyor | ARTtv

129 B izlenme  
15.04.2021

Ahmet Güneştekin Doğduğu Batman'a Çağdaş Sanat Müzesi ile dönüyor

Ahmet Güneştekin, 196’da Batman’da doğdu. 9 yaşında iken yağlı boya ile tanışıp resimler yapmaya başlayan Ahmet Güneştekin, 1981 yılında okulun kütüphanesinde ilk sergisini açmıştır. Lise eğitiminin ardından Batman’dan ayrılarak İstanbul’a gitti. Mimar Sinan Üniversitesi Sanatlar Akademisine girmiş ancak yarıda bırakarak ilerleyen dönemlerde Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur.

Bir süre ticarete atıldı ama sonrasında resme geri dönüş yaptı. 1997 yılında ilk profesyonel atölyesini Beyoğlu’nda açan Ahmet Güneştekin 2003 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) “Karanlıktan Sonraki Renkler” isimli büyük sergisini açmıştır. Günümüzde sergilerini Anadolu’ya taşımış ve tarihi mekanlarda sergilemektedir. Ayrıca bugüne kadar projelerine çocukları dahil ederek 5000 civarında çocukla resim çalışmaları yapmıştır. Günümüzde çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmekte ve yurtiçi ve yurtdışı sergilerine devam etmektedir.

Ahmet Güneştekin, resim çalışmalarının yanı sıra belgeselciliğiyle de başarılı projeler yaptı. Coşkun Aral’ın yönettiği Haberci belgeselinin uzun bir dönem sanat yönetmenliğini üstlenen Güneştekin, 2005 yılında kendi projesi olan ‘Güneşin İzinde’ adlı belgeseli hazırlamaya başladı. TRT 1 televizyonu için çekilen belgesel, Türkiye’de yapılmış sanat temalı ilk ve tek belgesel olma özelliğine sahiptir.

Ahmet Güneştekin, Türkiye’yi il il dolaşarak, efsanelerin izini sürüyor. Gittiği her ile, çağdaş Türk sanatının önemli bir ismini de taşıyarak, oradaki tarihi mekanlarda sergiler açıyor. Ahmet Güneştekin “Ustalarla Güneşin İzinde” adı altında Anadolu’nun onlarca şehrinde hazırladığı açık hava sergileriyle kırılması güç bir rekora imza attı. Halen devam eden proje kapsamında sadece şimdiye kadar sadece büyükşehirlerde sergi açmış resim, heykel, fotoğraf ve güncel sanatlar alanındaki usta isimler, eserleriyle beraber Türkiye’nin en ücra köşelerine götürülüyor.

Devamı

Seçtiklerimiz