ARTtv | Ahmet Güneştekin

1M izlenme  
4.11.2020

22 Aralık'ta Batman'ın Garzan işçi kampında dünyaya gelir Ahmet Güneştekin... Çok küçük yaşlarda başlar resme olan tutkusu. İlk ödülünü de ilkokul 3'e giderken 9 yaşında alır.

Ve ilk yağlı boya ile tanışıklığı da o zaman olur. Sonrasında devamlı olarak çalışmalarını sürdürür sanatçı. Bunun yanında edebiyata olan ilgisi de daha o yaşlarda belirir. Lise yıllarına gelindiğinde okulun salonunda ilk kişisel resim sergisini açar. Mezuniyetinin hemen ardından M.S.Ü. Güzel Sanatlar Akademisine girer. Bir süre sonra akademiyi bırakır, lisans eğitimini sonraki yıllarda Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümünde tamamlar.

Bir süre ticarete atılır sanatçı ama sonrasında resme geri dönüş yapar. 1997'de Beyoğlu'nda ilk atölyesini kurar, karma ve kişisel birçok sergi açar.

2003 yılında Atatürk Kültür Merkezinde açtığı 'karanlıktan sonraki renkler' sergisi ile sanat dünyasında adından giderek söz ettirir. Sonrasında onlarca kişisel sergiye imza atan Güneştekinin eserleri, yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok özel koleksiyona girer. Kendine özgü diliyle, resimde büyük başarılara imza atan Güneştekin, aynı çizgiyle tasarım alanında da önemli başarılara imza atar.

SANATI EKRANA TAŞIDI
Ahmet Güneştekin resim çalışmalarının yanı sıra belgeselciliğiyle de başarılı projeler yapar. Coşkun Aral'ın yönettiği ''Haberci'' belgeselinin uzun bir dönem sanat yönetmenliğini üstlenen Güneştekin, 2005 yılında kendi projesi olan 'Güneşin İzinde' adlı belgeseli hazırlamaya başlar. TRT 1 televizyonu için çekilen belgesel, Türkiyede yapılmış sanat temalı ilk ve tek belgesel olma özelliğine sahip.

USTALARLA ANADOLU SERGİLERİ

Sanatçı, Türkiyeyi il il dolaşarak, efsanelerin izini sürüyor. Gittiği her ile, çağdaş Türk sanatının önemli bir ismini de taşıyarak, oradaki tarihi mekanlarda sergiler açıyor.

Güneştekin Ustalarla Güneşin İzinde adı altında Anadolu'nun onlarca şehrinde hazırladığı açık hava sergileriyle kırılması güç bir rekora imza attı. Halen devam eden proje kapsamında sadece şimdiye kadar sadece büyükşehirlerde sergi açmış resim, heykel, fotoğraf ve güncel sanatlar alanındaki usta isimler, eserleriyle beraber Türkiyenin en ücra köşelerine götürülüyor.

ÇOCUKLARLA RESİM ATÖLYELERİ

Ressam Ahmet Güneştekinin bir diğer özelliği de, resim sanatını çocuklarla buluşturması. Türkiyeyi il il, belde belde dolaşan sanatçı, gittiği her yerde bir gün süren resim atölyeleri açıyor...

5 ile 12 yaş arası çocuklara dönük bu sanat performansının amacı çocukları resmin sihirli dünyasıyla, boyalarla, fırçalarla, düşlerle tanıştırmak. Sanatçı bu proje kapsamında şimdiye kadar beş binin üzerinde çocukla buluştu. Halen çalışmalarını Beyoğlu Asmalı Mescit sokaktaki atölyesinde sürdüren Ahmet Güneştekin, www.ahmetgunestekin.com ve www.gunesinizinde.com ile www.ekavart.tv internet sitelerinden takip edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz