d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Doğanın Renkleri; Zeynel Yeşilay

22 B izlenme  
31.10.2020

Fotoğraf sanatçısı Zeynel Yeşilay'ın doğayı resmettiği çalışması, Can Atilla'nın müzikleri ile hayat buluyor...

Biyografisi

Şanlıurfa'da 1950 yılında doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi Yabancı Diller, Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Fotoğraf tutkusu ortaokul döneminde satın aldığı ve halen arşivinde sakladığı ''Kodak'' kutu makine ile başladı.
1970 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na girdi. 1982 yılına kadar çalıştığı Bakanlıkta, Türkiye'yi birkaç kez dolaşma imkanı buldu. Fransız fotoğraf sanatçıları Roland ve Sabrina Michaud ile Anadolu'nun her yöresini dolaştı. Onların fotoğraf çekim tekniği ve görüşlerinden yararlandı. 1978 yılında Doğubayazıt, İshak Paşa Sarayı fotoğrafı, Bakanlık tarafından afiş olarak basıldı. Fotoğrafları yurtiçi ve yurtdışında pek çok kitap ve yayında kullanıldı. KKTC'ye 1975 yılında görevli olarak gitti ve orada çektiği fotoğraflar bu ülkenin ilk afiş ve broşürlerinde kullanıldı.
Türkiye'de ilk defa 1981 yılında Türk, Fransız ve Belçika ortak yapımı olarak gerçekleştirilen ''ATATÜRK'' filminin fotoğraflarını çekti. Yurt içinde yapılan çeşitli yarışmalarda 10'un üzerinde ödül kazandı. Karma ve kişisel sergiler açan sanatçının, Türk Tanıtma Vakfı'nda (TÜTAV) çalıştığı dönemde, fotoğraf danışmanlığını da yaptığı aylık ''Image of Turkey'' dergisinde pek çok fotoğrafı yayınlandı. Multivizyon programları yaptı. Türk El Sanatları Uzmanı Güran Erbek'in başkanlığında oluşturulan (AVARC) Anadolu El Sanatları Araştırma Merkezi'nde değerli araştırmacılar ve uzmanlar ile çalışarak, pek çok fotoğraf çekimi, multivizyon, sergi ve yayın gerçekleştirdi. Sami Güner ve Sıtkı Fırat gibi Türkiye'nin önde gelen fotoğraf ustaları ile çalıştı. Şair, şarkı sözü yazarı İlter Yeşilay ile evli olan sanatçının, Volkan isimli bir oğlu vardır.

Devamı

Seçtiklerimiz