0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg

Hasan Rastgeldi | 5 Dakika Özel

97 B izlenme  
4.11.2020
Hasan Rastgeldi | 5 Dakika Özel
Ressam Hasan Rastgeldi ile İzmir’de yer alan atölyesinde bir araya geldik. Hayatı ve sanatı üzerine konuştuk.

 
Hasan Rastgeldi Kimdir?
1945 yılında Urfa’nın Tülmen köyünde doğdu.
1970 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü Hamza İnanç ve Turan Erol atölyelerinde tamamladı.
1970 – 73 yıllarında Siirt Öğretmen Lisesi’nde,
1973 – 82 yıllarında Urfa Öğretmen Lisesi’nde resim öğretmeni olarak çalıştı. Aynı lisede müdürlük yaptı. Resim çalışmalarının yanında halk bilimleri dalında araştırmaları ve derlemeleri oldu.
1982 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1987 yılında lisansını tamamlayarak Sanatta Yeterlilik aldı. Ege Üniversitesi Konservatuvarı’nda halk oyunları hocalığı yaptı.
1989 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde resim çalışmalarına katıldı.
Bugüne kadar 45 kişisel resim sergisi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında yarışmalı sergilere, karma ve grup sergilerine katıldı. Bir çok ödül kazanan sanatçının eserleri devlet kurumlarında, yurtdışında ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
“Rastgeldi bu aitlik duygusunu çağdaş bir kültür algısıyla birleştirerek önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat, Halikarnas Balıkçısı kuşağının resimdeki temsilcisi saymalıyız onu.
Geçmişiyle bu denli barışık, çağdaş ve kentli olmaktan yorulduğunda kendi geçmişine, köyüne duygusal yolculuklar yapması da onu özel kılmaktadır. Yeni köy resimlerinde, bu deneyimlerini de kullanarak sürdürüyor yolculuklarını. Resimlerindeki içsel ögeler zaman zaman mistik bir görünüm kazandırmaktadır çalışmalarına. Dış dünyanın gözleme dayalı yorumlarından, akıl ve duyguyla kavranan bir dünyanın yorumuna doğru değişen resmi, kucakladığı geniş alanla bize Rastgeldi’nin dünyasını sunar. Resimler yoluyla çağırdığı dünyasında duyacağımız hoşnutsuzluktan çekinir. İzleyicisini mutlu etmek neredeyse ödevdir onun için. İnsanımızın yaşam telaşından unuttuğu değerlerin savunucusudur bir bakıma bütün bunlar. Resimsel birikimiyle çağdaş ikonlar ürettiğini söyleyebiliriz Rastgeldi’nin. Serüveninde yeni deneylerle bizi şaşırtacak ürünler vereceğini beklemeliyiz.
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz