Heykellerle ifade biçimi Uğur Çakı

49 B izlenme  
31.10.2020

Ekavart.tv'nin özel röportaj konuğu dünyaca ünlü heykeltraş Uğur Çakı'ydı. Uğur Çakı'yla sanatı ve sanat eserleri üzerine konuştuk.

Heykel Sanatçısı
UĞUR ÇAKI

Prof.Sevim Çizer'in katkıları ile düzenlenen Uluslararası Seramik Sempozyumu’nda asistan olarak görev aldı. Burada seramik üstadı Sadi Diren , Mohie El Hüssies,Akito Morino, Nick Johanes De Vires, Jaly Vasguez gibi bir çok sanatçıyı yakından izleme fırsatı buldu ve kendilerine asistanlık yaptı. Öğrendiği teknikler sanatına olumlu katkılarda bulundu. 1999 yılında Urla’nın Zeytinalan köyünde ilk seramik atölyesini kurdu. Bir yıl sonra heykeltıraş Cem Sağbil ile tanıştı ve bu tarihten itibaren bronz döküm teknikleri üzerinde çalışmaktadır. 2001 yılında Urla’nın Güvendik köyüne ikinci atölyesini kuran sanatçı burada seramik, bronz ve bir çok malzeme ile heykel denemeleri yaptı.

Gün geçtikçe genişleyen çalışma ortamı eserlerinin boyutlarınada yansımıştır. Sanat anlayışının gelişiminde,öğretmeni Doç. Halil Yoleri ve Heykeltraş Cem Sağbil etkili olmuştur.Doç. Lale Ant iç ile cam,Yrd. Doç. Candan Tunçalp ile rölyef çalışmaları yapmıştır. Uğur Çakı, tüm sanat akımlarını ve eserlerini incelemiş ve soyut biçimlendirme anlayışından etkilenmiştir.

Aldığı ödüller

2000 - Rotary Club Seramik Seramik Yarışması - Filiz Sarper Özel Ödülü - İZMİR
2001 - Turgut Pura Resim ve Heykel Yarışması - Heykel 1.lik Ödülü - İZMİR
2002 - Turgut Pura Resim ve Heykel Yarışması - Selçuk Müzesi Artemis Ödülü - İZMİR
2002 - Uluslararası Kahire Seramik Bienali - Jüri Gençlik Ödülü - İZMİR
2003 - Turgut Pura Resim ve Heykel Yarışması - Büyük Şehir Belediye 1.lik Ödülü - İZMİR
2003 - Turgut Pura Resim ve Heykel Yarışması - Selçuk Müzesi Artemis Ödülü - İZMİR
2005 - Modern Sanatlar Fuarı - Art İstanbul - Heykel Yarışması JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Exclusive interview for EKAVART.
Turkish famous and international acknowledged metal sculpture artist Mr. Uğur Çakı talks about his art and the creation of his works.

JD Productions
Sanat Direktörü: Demet Ortaç, Jean Paul Kapudağ
Teknik Editör: Emre Ürkütlüoğlu

Devamı

Seçtiklerimiz