Kitabı yücelten sanat dalı; Ekslibris Hasip Pektaş

22 B izlenme  
31.10.2020

Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu baskıresimlerdir. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. İngilizce “Bookplate” olarak da bilinen ekslibris, kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Bir mülkiyet işareti, sahiplenme göstergesi olmanın yanında kitabın hırsızlığa karşı korunmasını sağlama işlevinin de olduğu söylenebilir. Sözcük olarak ...’nın kitaplığından, ...’nın kütüphanesine ait anlamına gelir.

Ekslibris önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir. Çok uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, yapıldığı döneme ait kültürel, tarihsel özellikleri günümüze taşıması nedeniyle de ilgi çekmekte, sanatçılar ve koleksiyoncular arasında önemli bir değiş tokuş objesi olarak kullanılmaktadır.Ekslibrisin ilk ve en eski örneğinin M.Ö. 1400 yıllarında Mısır kralı III. Amenophis’in kitaplığı için bir fayans levha üzerine yapıldığı ve bu levhaların da papirüs rulolarının korunduğu ağaç sandıklara takıldığı bilinmektedir. Gerçek anlamda ekslibrisler matbaanın icadıyla birlikte yapılmaya başlanmıştır.

Hasip Pektaş kimdir?

20 Mart 1953'de Ermenek-Karaman'da dogdu. 1971'de Akşehir İlkögretmen Okulu'ndan, 1974'de Gazi Egitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1982 yılına kadar Ögretmen Okullarında ve Orta Ögretimde resim ögretmenligi yaptı. 1982-1987 yıllarında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Egitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Anasanat Dalı'nda çalıştı. 1987-2007 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde ögretim üyesi olarak çalıştı. 1995'de Doçent, 2001'de Profesör oldu. 2001-2003 yıllarında HÜ GSF Dekan Yardımcılıgı, 2003-2006 yıllarında HÜ GSF Dekanlıgı yaptı. 2005-2007 yıllarında Hacettepe Sanat Müzesi Müdürlügü görevini yürüttü. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ögretim üyesi, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümü Başkanı'dır. İstanbul Ekslibris Derneği ve İstanbul Ekslibris Müzesi Müdürüdür.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin