d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Portre / Aydın Arkun

45 B izlenme  
3.11.2020

Floransa Bienali Öncesi

Aydın Arkun, 8 ekim 1954 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Almanya'nın Dannenberg kasabasında, lise ve yüksek öğrenimini İstanbul'da tamamladı ( Atatürk Eğitim Enstitüsü Almanca bölümü).

Doğuştan gelen bir dürtüyle resim yapmaya daha çocukluk yıllarında başladı. On bir yaşındayken Almanya'da ilk kişisel sergisini açtı. Yine aynı yaşlardayken Almanya'daki okul idaresi Aydın Arkun'a tüm okulun duvarlarına desenler yaptırdı. Tüm bu çalışmalar yerel bir Alman gazetesine de haber oldu. On beş yaşlarındayken ailevi nedenlerden dolayı İstanbul'a döndü. İstanbul’da da çalışmalarına ara vermeden devam etti.

İlk yıllarındaki geleneksel tarzı, yerini zamanla pentür ağırlıklı çağdaş bir yoruma bıraktı. Eserlerinde daha çok 'zaman'ı ve 'zaman'ın geçiciliğini, evrenle dünya arasındaki ilişkileri ve kendini yapayalnız hisseden insanoğlunun evrendeki konumunu işleyen çalışmalara yöneldi. Son dönemlerinde ise, eserlerinde çeşitli motifleri işliyor olsa da, temelinde sadece resmin kendisini konu almakta ve bu yüzden herhangi bir tarzda ısrarcı davranmaktan, kendini ‘belirli’ bir ‘şekle’ hapsetmekten bilinçli bir şekilde kaçınmaktadır.

Aydın Arkun'un, Türkiye, Almanya, ABD, Finlandiya, Norveç, Belçika, Yunanistan, İtalya, Mısır ve Hindistan da özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz