Portre -Sena Başöz

34 B izlenme  
3.11.2020

Sena Başöz 1980 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ ne devam etmek için İstanbul’ a taşındı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Reuters için İş Kuleleri’ nde çalıştı. Bu dönemde mekanla ilgili düşünmeye ve bu konu etrafında işler üretmeye başladı.

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım Yüksek Lisansı’ na, 2008 yılında Bard College NY’ da film/ video dalında yüksek lisansa başladı. 2010 yılında Bard College’ dan mezun oldu.

2009-10 kışında Atelierhaus Salzamt, Linz Avusturya’da misafir sanatçı olarak çalışmalarda bulundu.

İşleri çeşitli kişisel ve grup sergilerinde sergilenmiş ve film festivallerinde gösterilmiştir. Halen İstanbul’da çalışmalarına devam etmekte ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders vermektedir.

ENGLISH

Sena Başöz was born in 1980 in Izmir, Turkey. She moved to Istanbul in 1998 to attend Boğaziçi University Economics Department. Upon finishing her degree she worked for Reuters.

Her affinity with space started in this period while she was working in a business plaza and eventually led her to action.

She started an MA in Art and Design at Yıldız Technical University in 2006 and started the MFA program in film/ video at Bard College NY in 2008. She graduated from Bard College in 2010.

She was a resident artist in Atelierhaus Salzamt Linz Austria for three months in 2009-10. Her work is shown in various solo and group shows and screened in film festivals. Currently she is based in Istanbul and is a lecturer at İstanbul Technical University.

http://sena.atspace.com 

Devamı

Seçtiklerimiz