d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

- Clarina Bezzola -Tersyüz/Inside Out - Galeri Zilberman

11 B izlenme  
6.01.2021

INSIDE OUT / TERSYÜZ

12/04/2012 - 10/05/2012

Clarina Bezzola Performansı Art Basel’den önce Galeri Zilberman’da!

İsviçre asıllı New York’lu sanatçının, daha önce aralarında Kunshalle Viyana ve İsviçre’deki UBS Artforum gibi pek çok önemli etkinlikte gerçekleştirdiği Tersyüz / Inside Out isimli performansı İstanbullularla Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da buluşuyor.

Sanatın pek çok farklı disiplinini ustalıkla bir araya getiren Bezzola, bu performansın görkemli kurgusunun ötesinde, kendini keşfetme yolundaki içsel yolculuğunun tekinsiz serüvenini zengin bir görsellikle izleyicilerle paylaşıyor.

Ressam ve heykeltraş olmanın yanında aldığı şan eğitimiyle profesyonel müzisyen de olan Bezzola, performansdaki şiirlerin ve bu performansında ona eşlik eden çok sayıdaki kumaş heykellerin de üreticisi. Tamamen kendine dönük ve yalnız başına geçirdiği iki buçuk yıllık zaman dilimi, sanatçının kendini bulma ve daha önemlisi kabul etme sürecinin hikayesini bu performans aracılığıyla izleyicilerle paylaşıyor.

Bedenin duygu ve düşünceleri taşıyan bir kap olduğu düşüncesinden yola çıkan bu etkileyici performans, farkında olmadan taşıdığımız, yüklendiğimiz çocuksu ve uygunsuz düşünceler yüzünden kendiyle bağını yitirmiş bireyin çaresizliğinin konu edilir. Birey, kederli ve umutsuz ağıtını söylerken, yavaş yavaş kontrolünü kaybeder; ağır yükler rengarenk biçimlerde vücut bulup etrafa saçılırlarken, kendini kabullenişle gelen özgürleşmeyle artık gizlenecek hiç birşey yoktur.Bu performansta bir özgürleşme öyküsünü cüretkar, lirik ve teatral bir şekilde sahneleyen Bezzola, insan olmaya dair deneyimimizle bir aynayı da izleyicilere başarıyla tutuyor.

Art Basel 2012’de UBS için bir özel performans gerçekleştirmek üzere davet de edilmiş olan sanatçının performansı, fotoğrafları ve heykelleri, burada İstanbul’da, Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da, 13 Nisan ve 10 Mayıs tarihleri arasında sergilenmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz