91cf1d6b-04f7-4e5a-8ab0-5f32d3c3286b.jpg

“ İnsan – Doğa – Strüktür ” SEYYİT BOZDOĞAN

43 B izlenme  
25.03.2009
EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, ressam Seyyit Bozdoğan’ın soyut ve somut öğelerin çatışmasından doğan hareketli aynı zamanda birbirini tamamlayan çalışmalarını 24 Mart – 22 Nisan 2009 tarihleri arasında Ekavart Gallery’ de sanatseverlerle buluşturuyor. Seyyit Bozdoğan, sergiye özel olarak hazırladığı dokuları “Frottage Grattage (kazımak, sıyırmak) tekniği ile tuval yüzeyine aktarmakta ve resimlerine soyut-somut ilişkiler içinde yeni ve gerilimli ifadeler kazandırmaktadır.

Prof. Dr. Bernd Peter Lange bir yazısında onun resimleri için şu cümlelere yer vermiştir “Seyyit Bozdoğan’ın yapıtları soyutlama ile İnsan figürü ve insanın zarar verdiği doğaya ilişkin nesnel resim arasında kırılgan bir denge oluşturur. Sanatçı kısa ömürlü ve modaya bağlı olan piyasa kalıplarının dışında kalıp zamanın ötesine geçen sanatıyla ön plana çıkmaktadır”. Seyyit Bozdoğan’ın Sanatı, etkileyici figürselliği ve şekillerin değişim süreçlerinde artan soyutlamasıyla hareket etmektedir.

Sanatçının özellikle son dönem resimlerinde geliştirdiği strüktür tekniği, tüm resim yüzeyini bir ağ gibi kaplayan, ona saydamlık kazandıran, biçimlerin farklı derecelerde vurgulanmasına, önde arkada gösterilmesine olanak sağlayan özelliği ile resme fonksiyonel bir canlılık getirmektedir. Ayrıca ince uzun dikdörtgen şeklindeki soyut elemanlar, yüzeylere biçim ve yön verme özelliğinin yanında, resimde iç-dış mekân sirkülâsyonunu da sağlayan bir özelliğe sahiptirler. Soyut ve somut elemanların gerilimler içinde oluşturduğu, renk ve biçimsel açıdan kendi içinde güçlü bir denge oluşturan yapıtlar, düşle gözlem arasında yer almaktadır.
24 Mart – 22 Nisan 2009 tarihlerinde Ekavart Gallery tüm sanatseverleri Seyyit Bozdoğan’ın İnsan – Doğa – Strüktür birlikteliğine davet ediyor.

YER:Ekavart Gallery
TARIH: 24 Mart - 22 Nisan 2009
Süzer Sanat Merkezi Ritz Carlton Hotel Yanı Gümüşsuyu–İstanbul Tel: (0212) 252 81 31
info@ekavartgallery.com
Devamı

Seçtiklerimiz