d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

// Paralel Frekans //Uğur Çakı //Yalçın Bilgin

35 B izlenme  
10.03.2021

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, sıradışı heykeltıraş Uğur Çakı ve Fransa Beaux Arts daki başarılarıyla ismini duyuran genç sanatçı Yalçın Bilginin resimlerini Paralel Frekans sergisi ile 12 Ekim - 6 Kasım 2010 tarihleri arasında Ekavart Galleryde sanatseverlerle buluşuyor.

Uğur Çakı bu sergide, hikâyeleriyle efsaneleşen, antik dönem tanrıları ve figürleri kendi mitlerinden yola çıkarak mizahi bir yaklaşımla ele almaktadır.

Heykeller aynı zamanda Antik Çağ Tanrılarının ve efsaneleşmiş karakterlerin yaşamlarıyla beraberinde getirdiği pek çok kavramın bugünkü karşılıklarını güncel yorumuyla sorgulamaktadır.

Yalçın Bilginin Hareket Noktası, yerel değerlerimizle evrensel değerleri, Altın Oranın estetiğiyle birleştirmektedir. Yerel olarak, Anadolu kültürünün zengin yapısını, adeta bir tür hiyeroglifi olan, halı ve kilim motifleriyle, Türk kültürüne ait köklü değerleri özümseyerek, evrensel olan, Kuantum fiziğinden, paralel evrenlerden, izafiyet kuramından, matematik ve yüksek matematikten ve geometriden beslenirken, eserleri bir yandan bize özgü,diğer yandan da evrensel kavramların uyumlu birlikteliğiyle tamamen otantik kompozisyonlar oluşturmaktadır.

Paris de ki yüksek sanat eğitimi ile de profesyonelce uygulayabildiği antik, klasik ve çağdaş resim tekniklerini, kendine özgü uygulamasıyla alışık olmadığımız kalitede, binlerce yıl kalabilecek şekilde, sıradışı biçimlerde izleyiciye sunmaktadır. Ekavart Gallery, 12 Ekim - 6 Kasım 2010 tarihlerinde, Uğur Çakı ve Yalçın Bilgin farklı zaman boyutlarında yakaladığı // Paralel Frekans sergisine davet ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz