d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

1. Mardin Uluslararası Resim Sempozyumu

28 B izlenme  
11.11.2020

1. Mardin Uluslararası Resim Sempozyumu'na Türkiye’den ve farklı ülkelerden katılan, bir aylık sürede tarihin, kültürün ve mistisizmin koridorlarında gezinip, estetik derinliğe sınır ötesi bir nitelik kazandıran sanatçılar 23 Nisan-30 Haziran 2010 tarihleri arasında sanatsal dillerine uygun bir görsel şölen sunacaklar.

Kültür çeşitliliğinin çoraklaşması veya kalıtsal zenginliği farklı kimliklerle bir arada yaşamanın önemi, kayıp giden tarihi değerlerin içinde ses veren tinselliğin ve maneviyatın çığlıklarını işitir kılma gibi öğeler ressamların görünür kıldıkları ortak noktalar olarak ön plana çıkıyor.


Küratöryel sorumluluğunu ressamlar Şerif Kino, Abdurrahman Yalçınkaya ve heykeltraş Fahrettin Kuzu'nun üstlendiği sempozyumun sergi açılışını 23 Nisan'da Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay yapacak. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nin ev sahipliğini yaptığı sempozyumu başta Mardin Valiliği ve Gap İdaresi gibi kurumlar destekledi. Otuz önemli ressamın fırçasından süzülenlerin nasıl varlık kazandığını görmek ve bu deneyimi paylaşmak isteyenler doğruca Mardin’in yolunu tutabilirler.

Sempozyuma Katılan Sanatçılar:

Hans Olof Abrahamsson, Zeliha Akçaoğlu, Mehmet Alagöz, H.Müjde Ayan, Ramiz Aydın, Seyyit Bozdoğan, Halim Çeliker, E.Yıldız Doyran, Devrim Erbil, Basri Erdem, Hasan Erdemir, Viktoria Grinvich, Siegfried Heim, Lars Erik Holm, Melik İskender, Anders Karlsson, Mehmet Kavukçu, Anatoly Kravtcenko, Lionel, Bahattin Odabaşı, Mehmet Özer, Bünyamin Özgültekin, Veli Sapaz, Wolfgang Schmidt, Süleyman Saim Tekcan, Nedret Yaşar, Vural Yıldırım, Kent Olof Wahlbeck ve Şenol Yorozlu.

Devamı

Seçtiklerimiz