f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

16. İstanbul Bienali | Yedinci Kıta

103 B izlenme  
31.10.2020

 

16. İstanbul Bienali

Yedinci Kıta

14 Eylül – 10 Kasım 2019

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 10 Kasım’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

 

Yedinci Kıta başlığı altında 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eserini bir araya getiren bienal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da ücretsiz olarak gezilebiliyor.

 

Küratörlüğünü sanat dünyasının önde gelen isimlerinden akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği Yedinci Kıta başlığını taşıyan bienal, günümüzün en acil meselelerinden ekolojiyi farklı açılardan ele alan eserlere ev sahipliği yapıyor. İnsanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına yer veren bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açıyor.

 

Bienalin kapanış haftasına özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Pera Müzesi’ndeki sergiler 8 Kasım Cuma günü akşam 22.00’ye kadar açık olacak. Bienal kapsamında ziyaretçiler, iki mekânda yer alan sergileri sabah 10.00’dan akşam 22.00’ye kadar gezebilecek. Büyükada’daki mekânlar ise 10.00-18.00 arası ziyarete açık olacak.

 

8 Kasım Cuma’ya özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bağımsız plak şirketlerinin buluşması 18.00-22.00 arasında Worlbmon kapsamında gerçekleşecek. Gecede çeşitli performanslar da izleyicilerle buluşacak.

 

16. İstanbul Bienali, bu seneki başlığı Yedinci Kıta’yı farklı açılardan ele alan bir podcast serisi hazırladı. Serinin bir bölümünde araştırmacı ve yazar Nora Tataryan’ın hazırlayıp sunduğu, sanatçılar, bienal ekibi, akademisyenler ve farklı uzmanlıklardan gelen konuklarla Antroposen ve ekoloji alanında sohbetlerden oluşan programlar yer alıyor. Bu kayıtlarda dinleyiciler akademisyen ve küratör Ali Akay, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, yazar Sema Kaygusuz ve yönetmen Emre Yeksan gibi isimlerle yapılan sohbetleri dinleme fırsatı yakalıyor.

 

Bienali daha yakından keşfetmek isteyenlerin bilet satın alarak katılabileceği Rehberli Turlar ise ziyaretçilere bienal mekânlarını, eğitimlerini Koç Holding’in desteğiyle tamamlayan uzman rehberler eşliğinde gezme olanağı sunuyor. Bienal süresince devam edecek turlar, MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Pera Müzesi’nde pazartesi hariç her gün düzenleniyor. Büyükada’da ise çarşamba, cumartesi ve pazar günleri turlar oluyor. Dileyenler tekil bilet satın alarak yalnızca bir mekânı rehberlerle gezmeyi tercih edebilir veya kombine bilet satın alarak tüm mekânlarda rehberli turlardan faydalanabilir.

 

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz