f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

1+8 - SALT Galata

164 B izlenme  
7.11.2020

1+8

24 Ocak – 7 Nisan 2013

SALT Galata

Türkiye ve sekiz komşusu üzerine sekiz ekranlı video enstalasyonu 1+8,
24 Ocak-7 Nisan 2013 tarihlerinde SALT Galata’da. Ekranlarda Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Nahçıvan, Suriye ve Yunanistan sınırlarının iki tarafındaki hayatlardan kesitler sunuluyor.

Sergi, genellikle kriz ve felaket zamanlarında ekranlara getirilen kişi ve toplulukların hikâyelerine çok sesli bir şekilde yer veriyor.

1+8, Türkiye ve sekiz komşusu üzerine Cynthia Madansky ve Angelika Brudniak tarafından çekilen aynı adlı belgesel filmin sekiz ekranlı bir video enstalasyonundan oluşuyor. Her bir ekranda Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Nahçıvan, Suriye ve Yunanistan sınırlarının iki tarafındaki hayatlardan kesitler sunuluyor.

Enstalasyon, Türkiye sınırlarında yaşayan kişi ve toplulukların hikâyelerini, Madansky ve Brudniak’ın iki yıllık araştırmaları süresince yaptıkları çekimler temelinde sergiliyor. 1+8, daha önce filme dâhil edilmemiş geniş kapsamlı görüntüleri de içeriyor; ana akım medyanın sadece kriz ve felaket zamanlarında ekranlara getirdiği kişilere çok sesli bir şekilde yer veriyor.

Tartışmalı soruları açık bir yaklaşımla ele alan sergi, bölünmüş coğrafyalardaki gündelik hayatla ilgili kritik ve çarpıcı meseleler üzerine bir tartışma alanı yaratıyor. Sınırın her iki tarafına da bakılması çift yönlü bir perspektif sağlarken her bir ekran “ben”in birer yansıması ve “öteki”ne açılan birer pencereye dönüşüyor.

İzleyiciyi sekiz sınırla birden kuşatan enstalasyon, Türkiye’nin jeopolitik konumunun ne kadar önemli ve bir o kadar da karmaşık olduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda kimlik, aidiyet ve ulus kavramlarını sorguluyor. İzleyicinin dikkati, bir seferde sadece bir sınırın sunulduğu ve bu esnada diğer ekranlarda komşu sınırlardan sessiz görüntülerin aktarıldığı bir koreografiyle yön değiştiriyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz