5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

2 Kuşak AKYOL - Muzaffer &Gaye Su AKYOL

67 B izlenme  
10.03.2021

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, Zaman ve Mekan algılarını değiştiren ünlü ressam Muzaffer Akyol ve özgün resim tarzıyla dikkat çeken Gaye Su Akyol’un resimlerini“2 Kuşak AKYOL” sergisi ile 30 Kasım – 15 Ocak 2010 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

İlk kez bu sergide bir araya gelen baba- kız; 2 kuşağın sanatını 2 farklı nesil yorumuyla eserlerinde ön plana çıkarmaktadır. Üzerinde 240 resim komposizyonunun yer aldığı 3 boyutlu asırlık kapılar 24 yıl sonra ilk kez Ekavart Gallery’de sergileniyor.

Muzaffer Akyol’un 1986’da Burhan Uygur’la beraber aldıkları kapıları, yılların birikimiyle Akyol’un Yürek kapılarına dönüşmüş, geçmişe yolculuğa çıkaran bir geçit oluşturmuştur. Akyol’un resimlerinde alıştığımız zaman ve mekan kategorilerinin belirlediği “şimdi” “burada” bir dünya değil metafizik bir boyut içinde düşünsel olarak varlığın sorgulandığı bir dünya karşımıza çıkmaktadır.

Gaye Su Akyol, bütün resimleri göz önünde tutulduğunda estetik var oluşunu kendine özgü bir yapı dahilinde konumlandırırken, aynı zamanda bir arayış plastiği de ortaya koyduğunun, dahası bireysel, insana dair estetik arkeolojiyi gerçekleştirdiği kadar, resmin aslında kendi arkeolojisi üzerine de kurulu olduğunun farkında.

Onun resimleri bir kültür algılaması ve insan değerlendirmesi üzerinde yürüdüğü ölçüde, spontan gelişen, renk-biçim değerlerini bu spontan işleyişten alan bir lirizme de sahip. İnsanlık kültürünü, antropolojinin disiplini içinde öğrenmiş olması, akademik disiplinini bir büyük usta Muzaffer Akyol’un yanında geliştirmesi, sanatı bütün olarak görüp, disiplinler arası gerçekliği keşfetmesinin bir çıkışı olan bu sergide; toplumla, estetikle, cinsellikle, mekanla; sanatın bütün alanlarıyla ilişkiye giren, kişisel bir var oluşun düzlemini yaratmıştır.

Ekavart Gallery 30 Kasım – 15 Ocak 2011 tarihleri arası Muzaffer Akyol, Gaye Su Akyol “2 Kuşak AKYOL” sergisine davet ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz