80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

283.Müzayede Çağdaş Sanat Eserleri | Artam Antik A.Ş

123 B izlenme  
7.11.2014
283.Müzayede
Çağdaş Sanat Eserleri
15 Kasım 2014
Artam Antik A.Ş


Antik A.Ş. müzayede evinin 15 Kasım Cumartesi günü Antik Palace’da gerçekleştireceği 283. müzayedesinde Türkiye’nin önde gelen modern ve çağdaş sanatçılarına ait eserler satışa sunuluyor.
 
Modern Türk resminin ustalarından günümüz sanatçılarına kadar uzanan geniş bir yelpazenin sunulduğu müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Fahrel Nisa Zeid, İlhan Koman, Komet, Adnan Varınca, Nuri İyem, Özdemir Altan, Ergin İnan, Orhan Peker, Burhan Uygur, Avni Arbaş, Neşe Erdok, gibi birçok değerli sanatçıya ait eserler yer alıyor. 
 
Müzayedenin en görkemli eserlerinden biri "Ölüdeniz" isimli Ömer Uluç’un kitaplara konu olmuş son başyapıtı. Usta sanatçının vefatından hemen önce tüm figürlerini bir araya getirerek hayatını anlattığı bu görkemli eser, 250 x 880 cm ebatları ile görenleri sanatçının iç dünyasına çekiyor. 700,000 TL açılış fiyatı ile satışa sunulacak eser Çağdaş Türk resim sanatının da en büyük ebatlı başyapıtlarından biri. Müzayedede ayrıca usta sanatçı Erol Akyavaş’ın ünlü “VAV” ve “Kayıp Derviş” isimli eserleri ile 1960'lı yıllara ait figüratif çalışması, Aralarında Orhan Peker, İhsan Cemal Karaburçak gibi değerli eserlerin yer aldığı Abdurrahman Hancı koleksiyonu, Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” döneminden 1972 tarihli eserleri ile “Duvarlar” serisinden 2002 tarihli çarpıcı bir eseri müzayedede satışa sunulacak eserler arasında. 
 
Güncel sanatın değerli isimleri Canan Tolon, Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Azade Köker, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ, Mehmet Uygun ve daha birçok sanatçının sıradışı işlerinin yer aldığı müzayede günümüz sanatçılarının eski dönem eserlerinden geniş bir yelpaze sunuyor. Dikkat çeken eserler arasında Canan Tolon’un 1998, 2007 ve 2010 tarihli eserleri, Azade Köker’in “Çukurcuma Evleri” ve "Maya" konulu çalışmaları ile Selma Gürbüz’ün bugüne dek görülmemiş renk ve kompozisyonda figüratif çalışmaları yer alıyor. Neşe Erdok’un 2 adet figüratif çalışması, Nuri İyem’in  sanatsal kimliğini taşıyan portreleri ile Mehmet Güleryüz, Zekai Ormancı, Mustafa Ata ve Güngör Taner’den önemli tuvaller müzayedede satışa sunuluyor.
 
Müzayedenin önemli eserlerinden biri de Türk heykel sanatının öncü ismi İlhan Koman’a ait.  İlhan Koman Vakfı koleksiyonundan çıkan ve1960 dönemi “Stokholm” serisinin en görkemli eseri olan demir heykel ilk kez müzayedede satışa sunuluyor. 
 
Satışa sunulacak eserler  06-15 Kasım tarihleri arasında Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. 15 Kasım Cumartesi Saat 15:00’de Antik Palace’da gerçekleşecek müzayede değerli sanatçıların eserlerine sahip olabilmek için bir fırsat niteliğinde.  www.antikas.com sitesinden online kataloga ulaşılabilir, (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz