80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

284. Müzayede Değerli Tablolar ve Antikalar | Artam Antik A.Ş

118 B izlenme  
8.12.2014
284. Müzayede
Değerli Tablolar ve Antikalar
14 Aralık 2014
Artam Antik A.Ş


Artam Antik A.Ş.’nin 14 Aralık 2014 Pazar saat 14.00 Shangri-La Bosphorus Otel’de gerçekleştireceği 284. müzayedesinde koleksiyonluk tablolar ve Osmanlı eserlerinden oluşan seçkin bir koleksiyon satışa sunulacak.
Türk resim tarihinin en değerli sanatçılarına ait başyapıt eserlerin yer aldığı koleksiyonda Şeker Ahmet Paşa, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, Şevket Dağ, Nazmi Ziya, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Vecih Bereketoğlu, Şefik Bursalı, Cemal Tollu, Neşet Günal, Nejad Melih Devrim gibi Türk resim tarihine damgasını vurmuş sanatçılar yer alıyor.
Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında İbrahim Çallı imzalı “Avluda Oturanlar” konulu başyapıt eseri 127 x 197 cm ebatlarında ve 1.750.000 Lira açılış fiyatına sahip.  Müzayedede İbrahim Çallı’nın en önemli dönemlerine ait birbirinden değerli eserleri de satışa sunulacak. İbrahim Çallı ve sanat tarihi kitaplarında yer almış eserler arasında “Manolyalar”, “Sahilde kadınlar”, “Mevleviler”, “Asker” ve “Ada’da Gezinti” gibi tablolar da yer alıyor. Sanatçının retrospektif niteliğindeki eserlerinin yanı sıra Türk resminin usta ismi Nazmi Ziya da müzayedede çok önemli eserleri ile yer alıyor.  “Göksu Deresi”, “Mavnalar”, “Sokak Satıcısı” , “Türbe Yolu” ve Peyzaj konulu eserleri ile 1900 – 1920 yılları arasındaki Türk izlenimciliğine ışık tutuyor.
Türk resminin usta ismi Sami Yetik imzalı “Vazoda Şakayıklar”, Şeker Ahmet Paşa imzalı “Ayvalar”, İbrahim Çallı “Manolyalar” ve Şevket Dağ imzalı önemli natürmortlar yer alıyor.
Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, Rıfat Çeteci, Şevket Dağ gibi peyzaj resminin usta isimleri de etkileyici tabloları ile bu müzayedede..
Cemal Tollu’nun 1929 yılına tarihlenen sohbet konulu eseri Türk resminde modernleşme sürecini yansıtırken, 1947 tarihli Nejad Melih Devrim eseri Türk resminde soyut anlayışın başlangıcının temel taşı bir başyapıt olarak 14 Aralık müzayedesinde satışa sunulacak. 1951 tarihli Neşet Günal imzalı şaheser son yıllarda çıkan en önemli eserlerinden.. Müzayedede Fikret Mualla, Orhan Peker, Fahrel Nisa Zeid imzalı 1950 – 1960 yılları arasına tarihlenen eserler yer alıyor.
Müzayedede 15 tablodan oluşan özel bir oryantalistler koleksiyonu da satışa sunulacak. Fausto Zonaro, Leonardo De Mango, Prieur Bardin, Fabius Brest ve Presiozi imzalı İstanbul konulu peyzajlar batılı sanatçıların gözünden İstanbul belgeselini günümüzü taşıyor. Müzayedede ayrıca Yedikuleli Seyyid Abdullah, Mahmud Celaleddin, Mehmed Şevki önde gelen hattatlarımızın Hilye-i Şerifeleri, Hat levhaları ve Kuran-ı Kerim’ler yer alıyor. Önemli Osmanlı ailelerine ait tuğralı gümüşler, değerli mücevherler, mobilyalar 14 Aralık’da satışa sunulacak eserler arasında. Antik A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı Turgay Artam’ın yöneteceği müzayedede özenle seçilmiş çok değerli 200 eser yer alıyor.
Süleyman Seba Cad. Talimyeri sok. No:2 Maçka adresinden katalog temin edebilir veya Detaylı bilgi  ve rezervasyon için: (0212) 236 24 60
Satışa sunulan eserler 14 Aralık tarihine kadar Antik Palace sergi salonlarında görülebilir.
 Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz