80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

285.Müzayede | Çağdaş Sanat Eserleri | Artam Antik A.Ş

120 B izlenme  
26.02.2015
285. Müzayede
Çağdaş Sanat Eserleri
7 Mart 2015
Artam Antik A.Ş

 
Çağdaş Türk resminde çığır açan, renklerle düşünen ve düşündürebilen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun başyapıt eseri “İstanbul” ilk kez müzayedede satışa sunuluyor.
1955 tarihli bir “İstanbul Destanı”
Erol Akyavaş, Nedim Günsur, Orhan Peker, Turan Erol, Devrim Erbil gibi bir çok değerli sanatçıya hocalık yapmış ustaların ustası Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun görkemli bir eseri ilk kez satışa sunulacak. Sanatçının aile koleksiyonundan müzayedeye gelen, 195 x 335 cm ebatlarındaki “İstanbul” adlı eser, tuval üzerine yağlıboya, çift imzalı ve 1955 tarihli. Başyapıt eserin müzayede açılış fiyatı 800,000 TL.
“Tüm görsel motifler, camiler, kuleler, surlar, deniz ve balıklar, deniz kızları, dalgalar, bulutlar, bu renk cümbüşü, şiirlerinde, resimlerinde, yinelemekten bıkmadığı “Güzel İstanbul”un bir yansıması gibidir. Bir şehre duyulan aşk, bir ressamın fırçasından ancak böyle dile getirebilirdi.” Ferit Edgü
USTALAR GEÇİDİ
Türkiye'de ekspresyonist kompozisyonlarda yeni bir çığır açan ve Türk resminde modernizmi başlatan Ali Avni Çelebi'nin devrim olarak kabul edilen “Dünyayı Gören Göz” konulu başyapıt eseri 600.000 TL açılış fiyatı ile 7 Mart müzayedesinde ilk kez satışa sunulacak
Paris ekolünün önemli temsilcisi, şiirsel dışavurumcu soyut eserlerin ustası Mübin Orhon, müzayedede 1963 dönemi "Delacroix'a Saygı Serisi'nden" 150 x 150 cm ebatlarındaki bir şaheseri ile yer alıyor. Fahrel Nisa Zeid’in kitaplara konu olmuş “Soyut” çalışması, Nejad Melih Devrim imzalı soyut çalışmalar, Hakkı Anlı, Albert Bitran, Abidin Dino ve Avni Arbaş gibi Paris ekolünün önde gelen isimlerinin başyapıt niteliğindeki eserleri de müzayedede yer alıyor. Eren Eyüboğlu'nun "Sivaslı Gelin" isimli başyapıt niteliğindeki görkemli eseri, Orhan Peker’in Gülibik serisinden “Çocuk” ve “Atbaşı” konulu eserleri, Erol Akyavaş’ın farklı dönemlerinden çalışmaları ve Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” serisinden tuvalleri de müzayedede yer alıyor. Özgün, renk ve sarmal fırça darbelerinin ustası Ömer Uluç imzalı “Tanker ve Denizaltı” eseri ile Ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın 1960 "İsimsiz Demirler" dönemi heykelleri ve yabancı sanatçılara ait eserler de müzayedede satışa sunuluyor.
Olgaç Artam’ın yöneteceği müzayede 7 Mart 2015 Cumartesi günü saat 15:00’de Antik Palace’da gerçekleşecek. Müzayede kataloglarına ve eser bilgilerine www.artam.com adresinden ulaşılabilir.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz