291. Müzayede | Değerli Tablolar ve Antikalar | Artam Antik A.Ş

148 B izlenme  
4.11.2020

291.Müzayede
Değerli Tablolar ve Antikalar
14 Mayıs 2016
Artam Antik A.Ş

 

Türk resim sanatının usta ismi Osman Hamdi Bey’in “Yeşil Cami Önü” tablosu 14 Mayıs 2016 tarihinde Antik A.Ş. müzayede evinde satışa sunuluyor. 

Osmanlı mimarisinin süslemelerini ve ince işçiliğindeki detaylarını 16 insan figürü ile tuvalde betimleyen Osman Hamdi Bey, eski Osmanlı günlük yaşamının ruhunu etkileyici bir kompozisyonla yansıtmış. Tuval üzerine yağlıboya eser 185 x 100 cm ebatları ile “Kaplumbağa Terbiyecisi’ adlı tablosundan sonra bilinen en büyük Osman Hamdi Bey eserlerinden biri.

Sanat tarihçileri, müze direktörleri ve sanat uzmanları tarafından “başyapıt” olarak nitelendirilen eser 10 milyon lira açılış fiyatı ile satışa sunuluyor.

Osman Hamdi Bey’in Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane’yi bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesini kurduğu yıl olan 1882’de tamamladığı eser eski Türkçe imzalı. 

Müzayedede ayrıca Türk resim sanatının usta sanatçılarından Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Fabius Brest, İbrahim Çallı, Naci Kalmukoğlu ve Şevket Dağ, Hikmet Onat’a ait tablolar da yer alıyor.

Osmanlı ailelerine ait tuğralı gümüşler, Beykoz camları, tombak eserler ve hat sanatının değerli örneklerinin yer aldığı müzayedede mücevherler de satışa sunulacak.

“Türk hayranlığı”

Müzayedede ayrıca 18. yüzyılda Avrupa’da yaygınlaşan Türk hayranlığının yansıtıldığı sanat eserleri için özel bir bölüm ayrılmış. “Turquerie” başlıklı bölümde Osmanlı kıyafetli figürlerin yer aldığı porselenler, tepsiler, tablolar ve 19. Yüzyıl sanat eserleri yer alıyor. İlk dönem “Galle” imzalı vazolar da koleksiyoncuları heyecanlandıracak nitelikte. 

Turgay Artam’ın yöneteceği 291.  müzayededeki eserler, 7 - 14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antik Palace’da görülebilir.

Süleyman Seba Cad. Talimyeri sok. No:2 Maçka adresinden katalog temin edebilir veya  www.artam.com internet sitesinden online kataloglara ulaşabilir, (0212) 236 24 60 numaralı telefondan müzayede hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz