d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

4. Jameel Ödülü Sergisi | Pera Müzesi

106 B izlenme  
4.11.2020
4. Jameel Ödülü Sergisi
8 Haziran – 14 Ağustos 2016
Pera Müzesi
 
Pera Müzesi, İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile paydaşı Art Jameel'ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü sergisini düzenliyor. 4. Jameel Ödülü kapsamında seçilen 11 sanatçının eserlerine yer veren sergi, 8 Haziran – 14 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.
 
Pera Müzesi, 4. Jameel Ödülü sergisinde, ödül kapsamında seçilen sanatçıların eserlerine yer veriyor. Art Jameel tarafından desteklenen ve iki yılda bir verilen £25,000 değerindeki Jameel Ödülü’nün kazananı bu yıl ilk kez Victoria ve Albert Müzesi dışında bir müzede, İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenecek ödül töreniyle açıklanıyor.
 
4. Jameel Ödülü kapsamında seçilen 11 sanatçı arasında David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, CANAN, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab yer alıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 200’ün üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki seçici kurul tarafından belirlendi. Türkiye’den CANAN ve Cevdet Erek’in de yer aldığı sergide kolajlardan video yerleştirmelerine, seramik, kaligrafiden, heykele ve sanatçı kitaplarına kadar birçok farklı mecrada ürettikleri 30’dan fazla yapıt yer alacak.
 
Victoria ve Albert Müzesi Direktörü ve Jameel Ödülü jüri başkanı Martin Roth, projeyi şu sözlerle açıklıyor: “V&A’in Jameel Ödülü’nü başlattığı 2009 yılından bu yana, uluslararası gezici sergiyi tüm dünyada 172.000’den fazla ziyaretçi izledi. Ödülün bu başarılı uluslararası boyutunu bir adım daha ileri götürmek için Pera Müzesi’nin, Jameel Ödülü’nün galibinin açıklanacağı ev sahibi kurum olmasından mutluluk duyuyoruz. V&A, Osmanlı geleneğini çağdaş sanat ve tasarım ile birleştiren Pera Müzesi’yle mükemmel bir uyum sürdürüyor.”
 
Community Jameel International'ın başkanı Fady Jameel, "Yüzyıllar boyunca İslam kültürü, dünyamızın biçimlenmesine katkıda bulunan pek çok etkin fikir üretti, İslam kültürü de bugün sanatsal fikirler konusunda çok önemli bir kaynak olmayı sürdürüyor. Jameel Ödülü'yle hedefimiz, tüm dünyadan sanatçı ve tasarımcıları, bu büyük mirası araştırmak için cesaretlendirmek. Jameel Ödülü'yle ayrıca sanatta, zanaatte ve tasarımda İslam geleneğinden esinlenen çalışmaları öne çıkaracak bir forum da sağlamış oluyoruz," diyor.
 
4. Jameel Ödülü sergisinin küratörlüğünü Victoria ve Albert Müzesi Orta Doğu koleksiyonunun küratörü Tim Stanley ile Orta Doğu güncel sanat ve tasarım küratörü Salma Tuqan üstleniyor.
 
Başkanlığını Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un yaptığı jüri üyeleri arasında; sanatçı Alan Caiger-Smith, moda tasarımcıları Ece ve Ayşe Ege (Dice Kayek’in kurucuları ve 3. Jameel Ödülü sahipleri), küratör Rosa Issa ile Hong Kong Asya Sanat Arşivi’nin (AAA) Araştırma ve Programlar Direktörü Hammad Nasar yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda vefat eden ödüllü mimar Zaha Hadid ise Jameel Ödülü’nün hamiliğini üstlenmişti.
 
Jüri üyelerinden olan ve Hong Kong’daki Asya Sanat Arşivi’nin (AAA) Araştırma ve Programlar direktörlüğünü yürüten Hammad Nasar ise sergi hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Bu yılın finalistleri sesten filme, minimalist heykele uzanan bir çeşitlilik içermekle kalmıyor; çoğu küresel sanat dünyasında da bilinirliğe sahip olan sanatçıların hem çağdaş hem de kökleri Müslüman kültürlere uzanan çoğul kimliklerini dile getirme konusunda özgüvenlerinin ne kadar arttığını gösteriyor. Bu çok olumlu bir gelişme ve Jameel Ödülü gibi platformların, ‘küresel’ görsel kültürün neye benzediğine dair ortak fikirlerimizi genişletmeye katkısı olabileceğini gösteriyor.”
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz