f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

6. EgeArt Sanat Günleri | Ege Üniversitesi

94 B izlenme  
5.11.2020
6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri
4-13 Aralık 2015
Ege Üniversitesi
 
Kuruluşunun 60. yılında, nüfusu, eğitim öğretim ve idari kadroları, fiziki ortamı ve olanaklarıyla bir kent büyüklüğüne erişmiş olan Ege Üniversitesi 4.kuşak üniversite anlayışıyla birikimlerini eğitim, bilim üretimi, araştırma, kültür, sanat, spor alanlarındaki proje, etkinlik ve başarılarıyla ortaya koymaya; bu birikimi, bir yandan faydalı pratik sonuçlara, bir yandan bilgi, kültür ve sanat içerikli değerlere dönüştürerek toplum yaşamına katkıda bulunmaya devam ediyor.
İzmir'in "EFFE Kalite Markalı" sanat festivali 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, 32 ülkenin seçkin festivalleri arasına girmesini sağlayan zengin içeriği ve nitelikli etkinlikleriyle Cuma günü saat 11:00'da AKM'de yapılan törenle altıncı kez başladı.
EgeArt Sanat Günleri kapsamında 512 ulusal sanatçı, 26 farklı ülke sanatçısı, 24 üniversite, 2 panel, 35 sunum, 2 çalıştay, 4 konser, 3 film gösterimi yer alıyor. Toplam 2007 eser sergilenecek ve bu etkinlikler İzmir’in seçkin 17 kültür ve sanat merkezinde yapılacak.
Bu yılki onur ödülü modern Türk heykelinin önde gelen temsilcilerinden Seyhun Topuz'a heykel sanatına katkıları nedeniyle verilecek. Ustaya Saygı bölümünde Azade Köker, Balkan Naci İslimyeli, Bingül Başarır, Füsun Onur, Genco Gülan, Hale Tenger, Koray Ariş ve Murat Morova, Yaşayan Anıt Sanatçılar Bölümünde de Atilla Atar, Aylfer Karamani, Can Göknil, Cuma Ocaklı, İbrahim Balaban, Osman Dinç, Özdemir Altan ve Süleyman Saim Tekcan hatırlanacak.
5 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 20.30'da İzmir  AKM'de Anjelika Akbar ve Hakan Aysev’in "Mutlu Aşk Şarkıları" konserine, 7 Aralık 2015 saat 20.OO'de Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi "Belconta Akşamı" konserine ve 9 Aralık 2015 Çarşamba akşamı saat 20.OO'de ise Büyükşehir Belediyesi Aya Voukla Kilisesi "Duo Vollmond"un romantik konserine ev sahipliği yapacak.
EgeArt'ın tek modern dans gösterisi 11 Aralık 2015 Cuma akşamı Yönetmen  ve koreograf Fırat Neziroğlu’nun "Myrtha-Bir Giselle Hikayesi" adlı koreografisi saat 20.30'da AKM’de sahnelenecek. 
EgeArt Sanat günleri kapsamında üç film gösterisi de Ege Üniversitesi AKM'de yapılacak. 7 Aralık saat 15.00 ve 13 Aralık saat 14.00'de "İz Sürücü-Stalker" adlı film, 12 Aralık saat 13.00'te Caner Erzincan’ın "Yeni Dünya" adlı filmi, yine aynı gün saat 15.00'da Fırat Sayıcı'nın moderatörlüğünde Caner Erzincanlı'nın söyleşisi izlenebilecek. 
Programda yer alan iki panelin ilki 10 Aralık 2015 14.00'de AKM'de "Sanatın Toplumsal İlişkileri" konulu panele Prof. Hüsnü Dokak, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ve Prof. Mümtaz Demirkalp katılacak. "Araştırmacıların Gözü ile Mimar Sinan" konulu panel ise 11 Aralık 2015 Cuma günü aynı saatte ve aynı yerde gerçekleştirilecek. 
EgeArt, Sarkis Zabunyan’nın eserlerini bir sergide sanatseverlerle buluşturuyor. "Dinamik Algı" temalı Genç Sanat Yarışması; Türkiye  genelindeki İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik "Farkında Olmak Ve Hoş Görmek" temalı kısa film yarışması; öğrencilerin EgeArt Sanat Günlerini konu edileceği, etkinliklerin estetik bakış açısıyla belgelenmesini sağlama amaçlı EgeArt Video Maraton Yarışması; birbirleriyle ve öğrencileriyle baskı portfolyolarını değiştirip ortak bir köprü kurmayı hedefleyen uluslararası sanatçıların belirlediği Oradan Buraya (Köprüler) temalı çalıştay ve sergisi; Şükran Tümer'in "Ege'nin Mitolojik Tanrı Ve Tanrıçaları" başlıklı Kağıt Çalıştayı Sergisi, Jane İngram Allen'in "Dünya'da Kağıt Yapımı-Bölge Haritaları" başlıklı Kağıt Çalıştayı Sergisi; bu sanat aktivitelerinin teorik-akademik tümleyicisi özelliğinde  ‘’Araştırmacı Gözüyle Mimar Sinan’’ ve "Sanatın Toplumsal İlişkileri" konulu panel ve söyleşiler, EgeArt'ın yoğun ve heyecan verici etkinliklerinden bazıları.
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz