Ab - ı Ru - Mustafa Günen

50 B izlenme  
3.12.2020

Dünyanın en önemli müzayede evlerinden Christie’s de resmi satılan ilk Türk Ressam Mustafa Günen’in, kişisel sergisi Ekavart Gallery’de… EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, Sudaki Denge ve gerçekçiliği en iyi çizen ressam olarak uluslararası ün yapan Mustafa Günen’in çalışmalarını 5 Mayıs – 23 Mayıs tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluşturuyor.

New York ‘da açtığı birçok kişisel sergisi ve kazandığı ödüllerle dikkat çeken Günen, Son 20 Saniye” adlı tablosunun Christie’s de satışa sunulması ile Türk resim sanatında bir ilki başarmıştır. ABD’li sanat eleştirmenlerinin, deniz ve su temalı çalışmaları nedeniyle “Üç yüzyıldır yapılamayanı başardı” yorumunda bulundukları ressam Günen “Ab-ı Ru” sergisiyle farklı bir dünyanın keşfine çağırıyor.

Ünlü Sanat Eleştirmeni Zhanna Veyts Bir yazısında; “Mustafa Günen’in deniz resimleri izleyenlere 19.yy sanatçısı Theodeore Gericault ‘in tarihi “Medusanın Salı” tablosundan bu yana hiçbir sanatçıda görülmeyen suya ilişkin büyük bir keyif yaşatıyor. Deniz, Günen’ in eserlerinde kah sakin, yatıştırıcı, kah hırçın fırtınalar eşliğinde yansıtılırken , ışığın ve gölgenin ustaca kullanımıyla izleyiciyi denizin gizemi içinde adeta kaybolduğunu hissettiriyor.

Paletinde sadece siyah, beyaz, sarı, kırmızı ve lacivert renkleri kullanan Günen, bir fotoğraf mükemmelliğinde deniz resimleri yapıyor. Günen’in tablolarına Avrupalı sanatseverlerin özel koleksiyonunda rastlamak mümkün.” 5 Mayıs-23 Mayıs 2009 tarihlerinde Ekavart Gallery suya hayat veren sanatçı Mustafa Günen’in, “Ab-ı Ru” sergisinde suyun farklı yüzlerini keşfetmeye davet ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin