Abdurrahman Öztoprak Anısına Sergi-Elgiz Müzesi

72 B izlenme  
10.12.2020

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Türk Soyut sanatının öncülerinden Abdurrahman Öztoprak’ın eserlerini, sanatçının vefatının birinci yılında “Öztoprak’ın Anısına…” adı altında sergiliyor.

Küratörlüğünü Haşim Nur Gürel’in yaptığı sergi  20 Eylül-1 Aralık tarihleri arasında müzede ziyaret edilebilir.

“Öztoprak’ın Anısına…” sergi açılışıyla eş zamanlı yayımlanan kitabında olduğu gibi sanatçının geometrik, yalın ancak lirik ayrıntılarla bezeli, ışıklı kurgularını özgün deneysel diliyle oluşturduğu son dönem eserlerine vurgu yapıyor.
Sergi aynı zamanda, az sayıda eseri olmasıyla bilinen Abdurrahman Öztoprak’ın, sanat çevrelerinden uzak bir çeşit inziva hayatının içinde, müzikle, şiirle ve duygularıyla gelişen sanatına yakından bir bakış sunuyor.

Cesur Kırmızılar….

Serginin Küratörü Haşim Nur Gürel Öztoprak resimleri için “baş başa kalıp birlikte zaman geçirebildiğinizde ve incelendiklerinde yavaş yavaş derinizin altına sızıp sizi etkileri altına alan – pastel yeşillerin, morların, mavilerin, grilerin ve cesur kırmızıların siyah fon üzerinde altın, gümüş ve bakır zerrecikleri püskürtmeleri ile iç içe örüldüğü görülebilir ve resmin en alt katmanından üsttekine bir yükseliş sezilebilir.” diyor ve sanatçının 2005 sonrası ara renk tonları ile zenginleştirdiği yapıtlarında giderek daha az altın ve gümüş zerrecikleri püskürtme tekniği kullanmasına dikkat çekiyor.

Çağdaşlığın ötesinde….

Ca’pesaro Uluslar arası Modern Sanat Müzesi direktörü, Dr.Silvio Fuso “ Abdurrahman’ın çalışmaları bizim bugün kabul ettiğimiz çağdaşlığın ötesi gibi de görülebilir…Ancak bir tasarımcının bir plancının gözleri, teknik ve maddi araçlarla biçimlenen kinetik akımı,ışığın sonsuz görselliğiyle renklenen kendi deneyimine dönüştürebilirdi….ve ait olduğu Doğu’nun büyük süsleme geleneğini korumuş;hatta ruhani metoforları formal bir çerçeve içinde daha da vurgulamıştır. Abdurrahman Öztoprak’ın eserlerinde farklı dünyaların kapıları birbirine açılıyor”

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin