3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

Adviye Bal | “Sırdaş” | Balaban Sanat Galerisi

129 B izlenme  
18.03.2022

Adviye Bal

“Sırdaş”

20 Kasım - 5 Aralık 2021

Balaban Sanat Galerisi

Balaban Sanat Galerisi Kasım ayı etkinliği içerisinde kapılarını Adviye Bal’ın ‘’Sırdaş’’ adlı kişisel resim – heykel sergisi için açıyor. 1963 yılında Mersin’de doğan Adviye Bal, 1984  yılında Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü; 2004 yılında da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.  Sanatçı, Türk resim ve heykel sanatının devrimci ve evrensel yolda başarıyla yürüdüğünün çağdaş bir kanıtı olarak gösterilen eserlerinde hem sanatın sorunlarını çözerek ilerler hem de insana dair söyleyecek sözü olduğunu ortaya koyan temalar ile bizlere gösterir. 

Dost, arka çıkandır. Sırdaş, dostun sırrını taşıyabilendir. Sırdaş olmak tüm oyunlardan arınmışlık gerektirir tıpkı; Adviye Bal’ın eserlerinde olduğu gibi. Sanatçı, kendi coğrafyasından yola çıkıp hikayeleştirerek anlattığı eserlerinde bunca dünya yükünün ötesinde, dingin, yıkıntısız, kaostan arınmış, bazen taşlık, bazen ormanlık, bazen de belirsiz alanlar kurar. Bu alanlarda yarattığı mekan olgusunda kadın erkek, zengin fakir ayırt etme yoluna gitmeden  birbirlerine arka çıkan kalabalık insanların  oluşturduğu figürler yer alır.  Oluşturduğu eserlerde toplum psikolojisi üzerine bir değerlendirmede bulunur. Yaşamda neyi görüyorsa, neyi duyumsuyorsa, onun eserini oluşturur. Bunlar Adviye Bal’ın duyguları, düşünceleri, kaygıları hatta sevinçleridir. İnsan olmanın ve ümidi taşımanın değerini aydınlatır. 

Daha küçük bir kız çocuğu iken başlayan sanat serüveninde sanatçının 2015 – 2021 yılları arasında yapmış olduğu 70’a yakın eserden oluşan seçkinin görülebileceği sergi 5 Aralık 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacaktır.

Devamı

Seçtiklerimiz