d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ahmet Elhan | Buzlu Cam | Galeri Zilberman

98 B izlenme  
5.11.2020
Ahmet Elhan
Buzlu Cam
9 Ocak - 19 Mart 2016
Galeri Zilberman


Galeri Zilberman, Ahmet Elhan’ın Buzlu Cam isimli yeni sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sanatçının galeriyle olan ikinci kişisel sergisi, 9 Ocak - 19 Mart tarihleri arasında galerinin ana mekanında görülebilecek.
 
Buzlu Cam’la sanatçı fotoğrafın kendi geleneğine ve ustalık kavramına odaklanıyor. Yaşadığımız çağdaki görsel taşkınlığa gösterdiği sanatçı hassasiyetiyle oluşturduğu  yeni sergisinde, günümüzde çabucak üretilen ve tüketilen dijital fotoğrafın manipüle edilmesine ve fotografik olarak gerçeği perdelemesine karşı alternatif bir bakış öneriyor.
 
Önceki çalışmalarında Elhan,  mekanı zamanlarına bölerek farklı mekan kurguları ve algıları oluşturuyordu. Bu serilerden Zaman ve Mekan ile binlerce parçaya ayırıp tekrar bir araya getirdiği yapıları akışkan bir şekilde dönüştürmüş; 2013 tarihli Mürekkep sergisiyleyse Osmanlı mekanlarını tasvir eden 18inci yüzyıl gravürleriyle bugüne ait figürleri üst üste getirerek daha büyük zamansal kırılmaları, platin palladium baskı tekniğiyle öne çıkarmıştı. Bu çalışmalarda figürler de üst üste gelmiş, sadece zamansız ve mekansız değil, aynı zamanda cinsiyetsiz yeni formlarla son derece geçişken, muğlak bir aralık tanımlamıştı.
 
Süreç içerisinde odağını mekandan figüre çevirmiş olan Elhan, Buzlu Cam’la kamerasını doğaya çeviriyor, fotoğrafın geleneğine ve tarihçesine referanslar vererek yalın olanın, orada olanın peşine düşüyor. Günümüzdeki görsel karmaşada bambaşka bir yaklaşımın mümkün olduğunu hatırlatıyor. Sergideki çalışmalar, manzara ve doğa fotoğrafçılığına egemen olan uzun sürede görüntü üretme özelliğini fotoğraf üzerine bir düşünme çağrısı olarak kullanarak günümüzde dijital fotoğrafla hızlıca üretme refleksine direnç gösteriyor. Bu sayede, düşünmeden üretilen fotoğraflardansa, durarak ve planlayarak yapılan çekimlerin değerini vurguluyor.
 
Elhan, çektiği doğa fotoğraflarına buzlu camın üzerindeki çizgileri ekleyerek fotoğrafın analitik olarak değerlendirilmesini sağlıyor ve bu sayede kompozisyon konusuna dikkat çekiyor. Böylece fotoğrafın gerçeğin kanıtı ya da yansıması olması meselesinin altını çizerken izleyiciye gözleriyle gördüklerine inanmamalarını öğütlüyor ve izleyicileri Buzlu Cam’ın önünde vakit geçirerek fotoğrafın bir malzeme olarak sunabilecekleri üzerine düşünmeye çağırıyor.
 
Ahmet Elhan (1959, İzmir) Marmara Üniversitesi’nde Grafik Tasarım bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sinema-TV bölümünden mezun olmuştur. Ulusal ve  uluslararası pek çok karma sergide yer almış olan sanatçının on dört kişisel sergisi gerçekleştirilmiştir. Çalışmaları yurt içinde ve yurt dışında önemli kurumsal ve özel koleksiyonlarda yer alan Elhan, İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz