d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu | Kent Kadrajları | Galeri/Miz

114 B izlenme  
2.01.2024

Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu 

Kent Kadrajları

7 Kasım - 4 Aralık 2023

Galeri/Miz

 

Galeri/Miz bünyesinde gerçekleştirilen "KENT KADRAJLARI’’ adlı sergi, 7 Kasım - 4 Aralık 2023 tarihleri arasında, modern megapol yaşamının karmaşıklığını ve kentsel algıları derinlemesine keşfeden iki usta sanatçı Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu’nun eserlerini bir araya getiriyor. 

‘’Kent Kadrajları’’ adlı sergide, büyük metropollerde yaşamanın, şehrin her bir noktasını tam anlamıyla kavramak ve içselleştirmek anlamına gelmediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu, kent yaşamının bu karmaşıklığını ve kentlilerin deneyimledikleri ile algıladıkları arasındaki dengeyi yakalamak için farklı sanatsal yaklaşımları birleştiriyorlar. Sergi, kent yaşamını tüm detaylarıyla anlamaya çalışmanın mümkün olmadığı, farklı yapılaşma biçimlerinin, yaşam koşullarının, amaçların ve kültürlerin bir araya geldiği bir alana odaklanıyor.

Sergide, Ahmet Elhan'ın eserleri kentin ayrıntılarından yola çıkarak farklı müdahalelerle parçalanmış ve tekrar bir araya getirilmiş unsurlardan oluşuyor. Öte yandan Rüçhan Şahinoğlu'nun eserleri ise, kentin belirsiz ve bulanık parçalarını değil, tam tersine durup kentin ayrıntılarına dikkatle bakmayı içeriyor. Bu eserler, görüntüler damıtıldıkça kente ait kadrajları yeniden belirgin hale getiriyor. Ancak bu kadrajlar bir kentin kendine has kimliğini ve yaşam karakterini yansıtmaktan ziyade, her kentin o kimliksiz ara-yerlerinde gözlemlenebilecek şeyleri yansıtıyor. Büyük bir resme ve onun küçük parçalarına bakmak gibi hissettiren, kent algısını yakın kadrajdan ve farklı açılardan ele alacağımız bu sergi, aynı zamanda izleyiciyi Emre Zeytinoğlu’nun da yazısında belirttiği o soruyla birlikte gelen bir sorgulama haline yöneltiyor: ‘’Zaten bir kentin görüntüsü, orayı nasıl algıladığımıza bağlı olarak oluşmaz mı?’’

Devamı

Seçtiklerimiz