ekavbanner1.jpg.jpg

Ali İsmail Türemen | İçimin Mavisi Kamaşıyor | Galeri Selvin & Harmonyhip

98 B izlenme  
28.10.2019

Ali İsmail Türemen

İçimin Mavisi Kamaşıyor

18 Ekim -  9 Kasım 2019

Galeri Selvin & Harmonyhip

 

 

Ülkemizin en değerli resim, gravür ve heykel sanatçılarından Prof. Dr. Ali İsmail Türemen'in kişisel sergisi Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45'de açıldı.

 

Sanatçı, resimlerindeki formlardan yola çıkarak iç içe geçen hacimlerle oluşturduğu mavi boyalı seramik heykeller gerçekleştirmiş; ayrıca, özellikle 1980'lerde pastel ve suluboya ile erotik nitelikli kadın figürleri yapmıştır. Türemen, 1975'te DYO Ödüllü Resim Yarışması Ödülü'nü, 1976'da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Sanat Ödülü'nü, 1979'da da Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü'nü almıştır.

 

Türemen, eserlerindeki mavinin sınırsızlığını anlatırken, “Mavi benim için özgürlük ve bilgeliktir. Hayatın her yerindedir, deniz deseniz bulutlar, bulut deseniz toprak, toprak deseniz o koca çayırlar küser. Mavi sınırlandırılamaz. Hem de çok doğurgandır, beni sevgiyle ileri taşır. Her renk taşımaz, sarıya ne yapsanız taşımaz” diyor.

 

1960’lı yıllardan bugüne uzanan sanat yaşamında her zaman yeni arayışlar içinde olan Ali İsmail Türemen, daha iyiye ulaşabilmek için zamanın şartlarını zorlayan, çok yönlü bir sanatçı. Desen, gravür, akrilik, suluboya ve yağlıboya resimlerin yanı sıra seramik ve cam heykeller de üreten Türemen, farklı tekniklerdeki tüm işlerinde kendi çizgisini yansıtıyor.

 

Sanat hayatı boyunca 40’a yakın kişisel sergi düzenleyen, eserleriyle birçok karma sergiye ve bienale katılan ve pek çok ödüle layık görülen Ali İsmail Türemen’in resim, gravür ve heykellerini bir arada görebileceğiniz “İçimin Mavisi Kamaşıyor” başlıklı sergisi, 18 Ekim - 9 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45'de ziyaret edilebilir.

 

Müzik:Müzikotek

 

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz